Veľkosť košele - ako sa zmerať a vybrať vhodný strih košele

Ako vybrať správnu veľkosť pánskej košele

Nákup pánskej košele na eshopu Vám umožňuje široký výber značiek, typov a strihov pánskych košieľ. Každá značka a výrobca konfekčnej košele používa svoje veľkostné tabuľky a strihy. Tým sa stáva porovnanie košiel podľa veľkosti neprehľadné. V nasledujúcich kapitolách Vám poradíme, ako sa správne zmerať a ako vybrať košeľu, aby perfektne sedela.

Aké máme číslovanie veľkosti pánskych košieľ?

Rozmery košieľ v obchodoch sú popredne uvádzané obvodom goliera v centimetroch. Obvod goliera sa meri na vnútornej strane od dierky ku gombíku. Ostatné rozmery ako obvod hrudníka, dľžka rukávu, šírka pása väčšinou nie sú uvedené. Výber košele niekedy môžeme ovplyvniť voľbou strihu košele. Priliehavý Slim fit strih a voľný Regular strih patrí k štandardným voľbám. Vytiahle postavy ocenia predľženú dľžku rukávov.

Ako premerať veľkosť pánskej košeleZmerajte si obvod krku

Vezmite si krajčírsky meter a zmerajte si obvod krku pod ohryzkom. Meter teraz ľahko povoľte a zasuňte pod neho spredu dva prsty. Nameranú hodnotu zaokrúhlite smerom nahor na celé centimetre. Výsledná veľkosť je Vaša veľkosť goliera košele (základná veľkosť) a zároveň veľkosť Vašej konfekčnej pánskej košele.

Golier košele Vás nikdy nesmie škrtiť. Dva prsty vám zaistí, aby ste sa v košeli cítili uvoľnene aj pri zapnutom poslednom gombíkov. Pánska košeľa by ale nemala byť už väčšia. Jemne menšie, tj. zmenšíte objem okolo krku, byť môže, ale nie príliš. Ak košeľu nezapínam na posledný gombík, odporúčame zvoliť o číslo menšiu košeľu. Typické pre Business Casual a voľnočasové košele.

Akú veľkosť košele tak akurát na telo?

Priliehavá košeľa na telo vyzerá modernejšie a elegantnejšie než plandavé košele na rukávoch a okolo pása. Gombíky možno jednoducho dopnúť, ale voľnej látky je minimum. Léga zvisle splýva v osi trupu. Tesnú košeľu sotva dopnite. Léga sa vlní zľava doprava okolo gombíkov. Máme pocit, že gombíky každú chvíľu odletí. Voľná košeľa prekypuje cez opasok nohavíc. Rukávy tvoria volány cez manžety. Šev na ramene visí na paži.

Pri výbere konfekčnej košele na telo Vám pomôže uvedený strih košele. Moderný Slim fit strih je vhodný pre väčšinu populácie, ktorá netrpí nadváhou. Pre drobné postavy možno odporučiť super slim košele alebo ultra slim košele. Vo vyššom veku muži častejšie volia rovnejší klasické strihy, označované ako Regular fit.

Aká je správna dľžka rukávu košele?

Pri upaženie voľne pri tele končí manžeta košele na koreni palca, respektíve kľbu palca. Z pod rukáva saka vyčnieva manžeta asi jeden centimeter. Manžeta by mala byť len tak široká, aby jemne obopínala náramkové hodinky.

Akú dľžku košele?

Predpokladajme spoločenskú košeľu, ktorú nosíme zasunutú v nohaviciach. Odporúčaná dľžka košele je taká, že si v rozkroku spojíte predný a zadný diel. Košele sa zaručene nevyhrne a vy neukazuje kolegom svoje trenírky.

  • Doprava zdarma na všetky objednávky od €60
  • Množstevné zľavy 20% ihneď pri každom nákupe
  • Odstúpenie a výmena vždy zadarmo cez Zásielkovňa.sk
  • Zľava na hodvábnu kravatu ku každej košeli ETERNA
  • Pre firemný dress code vzorky na vyskúšanie veľkostí zapožičiame zadarmo
  • Predchádzajúca
  • Ďalší
Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

K ukladaniu nastavení a správnemu fungovaniu využívame súbory cookies. Používaním stránok s ich používaním súhlasíte. Viac info o cookies v tomto odkaze.