Ako sa žehlí pánska košeľa?
Počet prezretí 120
Je to nepopulárny názor, ale treba ho vysloviť. Správny gentleman vie nielen uviazať motýlik, ale aj vyžehliť košeľu. A ako teda správne žehliť košele?
Je to nepopulárny názor, ale treba ho vysloviť. Správny gentleman vie nielen uviazať motýlik, ale aj vyžehliť košeľu. A ako teda správne žehliť košele? V Anglicku majú krásne príslovie, ktoré určite ocenia nejedna žena z Čiech. A to znie: "Pánsku košeľu vyžehlí poriadne iba muž". Dá sa totiž povedať, že pre mužov v Anglicku je košeľa a ich správny vzhľad, otázkou cti. Väčšina angličanov tvrdí, že na žehlenie košele nie je nič ťažké, podľa všetkého to chce len správny grif. Potom zabare prvé vyžehlenie košele 3 minúty. Len 3 minúty a Váš vzhľad bude dokonalý a žena šťastná, že jej ušetríte prácu so žehlením. Nestojí to za zváženie? Poďte čítať ďalej, a odhaľte ten jednoduchý postup. Hneď pri prvej príležitosti môžete Vašu drahú polovičku prekvapiť. Ale pozor – ide o skutočne jednoduchý postup a môže sa stať, že si vďaka tomu žehlenie zamilujete. Pripravení? Ideme na to!
Príprava na žehlenie
Najdôležitejšia je príprava. Pri spustení žehličky sa najskôr uistíme, že je v nej voda. Skontrolujte tiež, či nie je potrebné košeľu žehliť na špeciálnu teplotu. Pokiaľ také označenie nenájdete, stačí sa držať jedného pravidla. Všeobecné pravidlo znie, že kvalitné bavlnené košele žehlíme maximálne na 150 stupňov. Pokiaľ si všimnete nápis non-iron, neznamená to, že košeľu žehliť nesmiete. Len sa menej krčí a žehlenie Vám tak pôjde dobre od ruky.
Pokiaľ chcete, aby bol výsledok perfektný, jemne pokropte košeľu vodou pár minút pred žehlením. Látka bude vláčnejšia a žehlenie tak pôjde ľahšie. A potom už stačí rozopnúť všetky gombíky a môžete sa pustiť do práce.
Začíname rukávy
Košeľu je najskôr nutné rozprašovačom navlhčiť a potom - pokiaľ možno - na chvíľu odložiť, aby sa vlhkosť mohla vsiaknuť do vlákna. Sústreďte sa na to, aby ste tlačili skôr na zadnú časť žehličky. Nie na jej špičku. To spoznáte veľmi jednoducho. Pokiaľ totiž budete tlačiť na košeli, vytvoria sa na nej rôzne vrúbky a preklady. A tie sa potom ťažko narovnávajú. Od rukávov sa postupne presúvame k ramenu a golieru. A to je tá najťažšia časť. Materiál si zjemníme tak, že ho najprv. len naparíme. Vďaka tomu zmäkčíte vlákna. Golier vyžehlíte tak, že ho natiahnete a tlakom na zadnú časť žehliacej plochy prejdete z jednej strany na druhú. Aby ste nevytvorili ostré záhyby na prednej časti goliera, prežehlite len jeho stred. Potom už stačí vyžehliť zvyšok košele. Len si dajte pozor na to, aby sa Vám znova nezmačkal golier pri žehlení chrbta a prednej časti. Asi budete prekvapení, ale najčastejšiu chybu robia muži po vyžehlení košele. Okamžite totiž vyžehlenú košeľu obliekajú. Pokiaľ potrebujete košeľu obliecť čerstvo vyžehlenú, naplánujte si to tak, aby ste mali možnosť ju nechať chvíľku oddýchnuť. 10 minút na ramienku bohato postačí.
Správne vybavenie na žehlenie košele
1. Začnite golierom. Keďže je tuhšia ako zvyšok košele, pokropte ho väčším množstvom vody. Potom ho narovnajte a tlakom zadnej časti žehličky pomaly žehlite od stredu k okrajom. Následne golier vráťte do prirodzenej polohy a ešte raz prežehlite stredovú časť. To pomôže udržať pôvodný tvar.
2. Druhé na rade sú rukávy. Ako prvé prežehlite manžety – veľmi podobne ako golier. Najskôr vyžehlite vnútornú a potom vonkajšiu stranu. Následne prejdite k rukávu. Rukáv položte bokom s gombíkmi nahor. Pokiaľ máte radšej výraznejšie puky, žehlite až ku krajom. Potom košeľu otočte a vyžehlite rukáv z druhej strany.
3. Ako tretí by ste mali vyžehliť sedlo, čo je časť medzi golierom a ramenami. Košeľu položte na užšiu stranu dosky a látku dôkladne vyhlaďte. Potom opatrne žehlite smerom od ramien k stredu.
4. Posledná je na rade telo košele – najväčšia a najdôležitejšia časť. Začnite priestorom medzi gombíkmi. Žehlite kúsok po kúsku a dajte si načas. Nezabúdajte každú časť pred žehlením dôkladne narovnať a vyhladiť.
2 ďalšie pravidlá
Prvé pravidlo sa týka nežehlivých košieľ. Určite ich môžete žehliť, aj napriek tomu, že nesú označenie "non-iron". Len to ide oveľa ľahšie ako u bežných bavlnených košieľ. A prezraďme hneď aj druhé pravidlo. Košeľa sa suší na ramienku! A vždy so zapnutým gombíkom pri golieri a niekoľkými ďalšími gombíkmi pod ním. Nemala byť tiež pred žehlením úplne vyschnutá.
A nakoniec nezabudnite, že..
Ťahy žehličkou nesmú byť kruhové, preto žehličkou pohybujte sem a tam. Tlačiť by ste mali predovšetkým skutočne na zadnú časť žehličky. Nie na jej špičku. Vznikali by tak ohyby a preklady, ktoré kazia celkový vzhľad. Výnimkou sú priestory medzi gombíkmi, tam nemáte na výber. Košeľu musíte pravidelne vlhčiť. Moderné žehličky vedia vytvárať paru, u tých starších si budete musieť vystačiť s kropením. Neprechádzajte cez gombíky. Mohli by ste poškodiť ich aj samotnú žehličku.
Nový komentár