Gombíky a sako
Počet prezretí 152
Sako - väčšinou mýva gombíky. A niektoré sa zapínajú a iné zase nie. Ako sa v tom vyznať?
So sakami je jeden zásadný problém – väčšinou majú niektoré gombíky navyše. A tie sa nezapínajú. Ako sa ale má bežný smrteľník vyznať v tom, ktorý gombík zapnúť a ktorý naopak nie? Niekoho to naučí otec, niekto to pozerá, niekoho to napadne samo, ale najmä v zložitejších situáciách (3 gombíky, dvojradové saká...) si veľa mužov nevie rady. A z toho dôvodu sme spísali tento článok.
Prečo sa zapína, ako sa zapína
Bol raz jeden kráľ. A ten veľmi rád jedol. Jedol rád a dlho. Niet sa čomu diviť, že časom bol taký tučný, že už si nedokázal zapnúť spodný gombík pri saku a vestičke. Keďže to bol kráľ, poddaní ho nechceli uraziť, tak si svoje gombíky rozopli tiež. A pretože to bol kráľ britský - Eduard VII. – a Británia v tom čase bola svetovou veľmocou, tento trh sa rozšíril po celom svete a stal sa štandardom.
V tom čase to bola len formalita bez nejakého funkčného opodstatnenia, ale dnes už sa saká šijú tak, že sa u nich nepočíta so zapínaním spodného gombíka. Pokiaľ ho zapnete, bude sako vyzerať „divne" a ešte sa vám bude horšie pohybovať, pretože budete okolo bokov príliš zovretí.
Prvé dôležité pravdilo pri nosení saka teda znie ako? Jednoradové sako je v stoji zapnuté. Ak sedíte, je rozopnuté. A nebojte sa, možno sa zdá, že si na to nezvyknete. Ale opak je pravdou. Postupne sa vám zapínanie a rozopínanie gombíka pri zmene polohy úplne zautomatizuje.
Jednoradové saká
Saká s jedným gombíkom sú neobvyklé, ale nevyzerajú úplne zle. V ich prípade je pravidlo jednoduché – gombík sa zapína. Jednoradové saká s dvoma gombíkmi sú úplne najrozšírenejšie a najčastejšie sa tiež zapínajú zle. Spodný gombík zostáva vždy rozopnutý a zapína sa len horný.
Trieknofilíkové saká
No a tu ešte len vznikajú prvé problémy. Existujú totiž 2 základné druhy: klasické s „ležiacimi/placatými" chlopňami a potom tzv. „3-roll-2" so zvlnenými chlopňami. Pri klasickom saku môžete bez strachu zapnúť buď len prostredné alebo horné dva – to väčšinou vyzerá lepšie.
3-roll-2 sú saká, u ktorých sú klopy strihané tak, aby smerovali k prostrednému gombíku. Pritom treba myslieť na to, že úplne vrchný gombík je len a iba na okrasu. Ono asi aj keď skúsite tento gombík zapnúť, budete vydať tak nejako divne, neprirodzene.
Existujú aj štvorgombíkové saká
Tie sú pomerne neštandardné a najčastejšie ich vyhľadávajú extrémne vysokí muži. Aj tí ale často volia skôr na mieru strihané trojknofilíkové sako.
Dvojradové saká
Dámy a páni, teraz si podržte klobúky – pôjdeme z kopca. :) Dvojradové saká sú vhodné pre formálnejšie udalosti. Avšak všetci vieme, že móda sa postupne vracia a je dosť možné, že o pár rokov budú opäť v kurze. Dvojradové saká sa dajú považovať za rizikový typ oblečenia. To je totiž jedno z tých kúskov oblečenia, v ktorom môžete vyzerať sakramentsky dobre alebo sakramentsky zle. Musíte sa v tomto oblečení cítiť naozaj dobre.
Pamätajte: Dvojradové saká sa nerozopínajú ani posediačky – môže za to ich vojenský pôvod. A v stoji už to vôbec neskúšajte, na rozopínanie nie sú dvojradové saká jednoducho stavané.
Na obrázku vidíte tzv. typ 4×1 – má celkom 4 gombíky, ale len 1 sa dá zapnúť. | Typ 4×2 – zapína sa len horný z dvoch zapínateľných gombíkov. |
Typ 6×1. | Typ 6×2 – pri ňom sa zapína iba vrchný gombík. Ide pravdepodobne o najbežnejší typ |
Existuje niekoľko možností, akým spôsobom sako zapíname, prípadne naopak nezapíname. Aj rozopnuté sako je totiž v niektorých situáciách prípustné. Jednotlivé varianty sú určené na rôzne príležitosti a tiež záleží na tom, o aké sako ide - pánske sako tak môžete mať zapnuté úplne, alebo len čiastočne (len na jeden gombík).
V priebehu spoločenskej akcie také chvíle nastanú niekoľkokrát – pri zahájení akcie (napríklad prednášanie príhovoru alebo úvodnej reči), ďalej pri prípitku, pri zoznámení s novou osobou (podávaním rúk), pri vítaní hostí a podobne. Avšak ak ide o menej formálnu príležitosť, prípadne už sa dostatočne rozprúdila zábava alebo panuje veľké teplo, nie je nevyhnutné sako zapínať a pravidlá etikety umožňujú ho nosiť rozopnuté. Záleží tak nositeľovi a tomu, čo je mu v danej chvíli pohodlnejšie.
Pokiaľ má sako gombíkov viac, vždy musí byť iba zapnutý jeden z nich. Nie je teda chybou či opomenutím, ale naopak cieľom, keď muži nosia jeden alebo viac gombíkov rozopnutých. U saka opatreného dvoma gombíkmi zapíname vždy ten horný. U sák s tromi gombíkmi potom môžeme voliť medzi horným alebo prostredným gombíkom (ostatné dva zostanú rozopnuté).
AKÉ DOPLNKY K SAKU BY STE SI MALI ZAŘÍDIŤ?
Poďme len v rýchlosti prilepiť k tomuto článku pár tipov na to, aké doplnky by bolo dobré si zaobstarať k saku. Vhodné sú napríklad plátené topánky rôznych farieb, výrazné opasky so sponou, hodinky a kožené náramky, manžetové gombíky, klobúky ale napríklad aj slnečné okuliare. Je dobré vždy pri výbere doplnkov myslieť na to, že niektorý doplnok sa hodí k tomuto saku a ďalší zase k inému. Postupujte teda veľmi idividuálne. Ženy ocenia váš módny potenciál a budete vyzerať veľmi dobre.
Nový komentár