SOS! Mól v šatníku
Počet prezretí 1475
Nezvaný hosť vo vašom šatníku. Mola nechce objaviť doma asi nikto. Čo s ním?
Áno, stále platí, že pokiaľ investujete do kvalitného pánskeho obleku alebo tvídového saka a staráte sa o ne, vydrží oveľa dlhšie ako oblečenie vyrobené z nekvalitnej látky. Avšak čím kvalitnejší oblek, tým väčšia pochúťka pre móla šatníka. Čo s tým, keď už ho doma nájdete?
Nepriatelia vášho obleku - mól šatníková
Mole sú známi ako milovníci vlny a kašmíru. Akonáhle sa dostanú do vášho šatníka, je ťažké sa ich zbaviť. Môžu spôsobiť mnoho malých dier, ktoré sa neskôr rozšíria a nakoniec zničí komplet celý kus oblečenia. Pokiaľ k tomu dôjde, odporúčame najskôr zbaviť sa lariev a vajíčok. Dobré je, zmraziť onen kus oblečenia. Odev stačí vložiť do uzavretého plastového vrecka. Potom ho nechajte niekoľko dní v mrazničke. Tento proces môžete opakovať viac ako raz.
Ako sa pozná mól šatníková?
Mol šatníková je celý svetlý. Móla šatníka sa dá niekedy pomýliť s jeho príbuzným z kuchyne. Šatníkový mól má lesklé a striebristé krídla, zatiaľ čo potravinový mol je sfarbený napoly do biela a napoly do šedohneda. Mol šatníkový (Tineola bisseliella) je aj veľmi podobný mólu kožušinovému (Tinea pellionella). Telo majú obaja títo mole dlhé asi 7 mm, rozpätie krídeliek 1 až 1,5 cm. Na pohľad sú takmer nerozoznateľní. Až na to, že mól kožušinový má na krídlach drobnú tmavú škvrnku.
Kde je moliam dobre?
Tento chrobáčik sa zdržuje a množí tam, kde má zdroj potravy. Šatňové móle majú radi zatuchnuté, zaprášené tmavé miesta. A logicky - naopak neznášajú svetlo a sviežu vôňu. Priamo milujú prírodné odevné materiály alebo umelé materiály s prímesou vlny. Preto sa môžu zdržiavať napríklad aj v kobercoch. A samozrejme tie najdrahšie materiály sú ich najobľúbenejšie. Teda vlna, bavlna, kašmír, kožušina, koža a perie. Požierajú skrátka všetko, čo obsahuje keratín. To je proteín obsiahnutý v chlpoch, vlasoch alebo suchých šupinkách kože, ktoré z nás padajú a sú obsiahnuté v prachu v domácnosti.
Ako sa brániť proti moliam?
Je dôležité do skrine nedávať na uskladnenie roznosené veci so zvyškami kožných buniek alebo vlasov. Aj z toho dôvodu je dobré nechať nosené oblečenie pred uprataním do skrine vyvesiť. A to na 24 až 48 hodín. Platí tiež, že mole priťahuje najmenšiu vlhkosť. Áno - tušíte správne priťahujú ich zvyšky potu v šatách uprataných po nosení do skrine. Na také miesta samičky molí veľmi rady kladú vajíčka, pretože larvy majú po vyliahnutí zaistenú výživu.
Všetky škody v podobe rozhryzenej látky, dier v koberci a vo svetri tropí húsenice móla šatníka. Dospelí šatníkové mole už potravu neprijímajú a dokonca aj vodu si vytvárajú vo vnútri tela metabolickým procesom.
Životný cyklus šatníkových molí
Mesiac až 2 roky. Dĺžka vývoja móla od vajíčka po dospelého móla je skutočne silne premenlivá. Líšia sa podľa teploty a vlhkosti prostredia, dostupnosti potravy a ďalších faktoroch. Je až desivé, že jediná samička móla nakladie 50 až 200 vajíčok veľkosti špendlíkovej hlavičky. A to najradšej do vlny, kožušiny alebo koberca.
Čerstvo vyliahnuté húsenice je voľným okom veľmi ťažké nájsť. Tie sa teraz zavŕtajú postupne do hlbokých vrstiev látky. Kŕmia sa textilným materiálom alebo kožušinou, niekoľkokrát sa vyzliekajú a pred zakuklením dorastajú veľkosti 0,5 až 1 cm. Húsenice móla kožušinového majú krémovú farbu a tmavšiu hnedú hlavu. Väčšinu času si húsenice spriadajú ochranný obal z vlákien a chlpov, ktorý všade ťahajú so sebou a vykukujú z neho.
Kukly sú krémovo sfarbené a prilepené na vlákne. Po 15 dňoch sa z kukly vyliahne dospelý šatníkový mól. Jeden vývojový cyklus šatných mólov trvá zhruba 4 až 5 mesiacov. Celkom vzniknú štyri generácie za rok vo vykurovanom priestore, jedna generácia v nevykurovanom priestore.
Ako dlho žije mól šatníková?
Už spomínané húsenice, predstavujú práve to najhoršie av podstate aj najdeštruktívnejšie štádium šatných molí. Pokiaľ majú pokoj a dostatok potravy, sú schopní v larválnom štádiu pretrvať aj 2 roky! Zatiaľ čo dospelý mól šatníková žije v priemere 14 dní. Ideálne podmienky pre mole sú teploty od 19 až 25 stupňov.
Čo žerú dospelí mole?
Nič. Dospelí móle nepotrebujú potravu, a nepotrebujú ani piť. Všetko si vytvára sami vďaka svojmu metabolizmu.
Ako sa brániť, keď váš šatník napadnú mole?
Pri napadnutí šatníkovými mólami je dobré začať pekne "od podlahy". Vyprázdnite šatníkové skrine. Vyčistite ich vlhkou špongiou a šetrným čistiacim prostriedkom. Celú skriňu následne dôkladne vyluxujte. A pozor, je skutočne nutné povysávať všetky praskliny a záhyby. Zvoľte preto naozaj vhodný nadstavec na vysávač. Aby ste mali istotu, že bude priestor skrine dlhodobo chránený proti moliam, je dobré celý priestor ošetriť sprejom. Ten by mal byť s reziduálnym účinkom. Tým ošetrenie skrine končí a je čas vrhnúť sa na odstránenie vajíčok a lariev molí z oblečenia.
Ako sa zbaviť molí z oblečenia?
Pranie na 60°C
Vysoká teplota v práčke zlikviduje larvy aj vajíčka molí. Čo je dobré pri oblečení, ktoré nie je vyrobené z vlny alebo hodvábu. Takáto vysoká teplota by dosť pravdepodobne mohla poškodiť vlnené či hodvábne oblečenie. Najlepšie je tieto kúsky vyčistiť suchou, chemickou cestou. To robia väčšinou v čistiarni. Ale je určite dôležité obsluhe povedať, že sa u vás vyskytujú mole.
Horúca para
Pokiaľ máte možnosť čistenia horúcou parou. Môžete ju tiež skúsiť. Horúca para je proti moliam účinná, ale aby sa para dostala dostatočne blízko k vajíčkam a larvám v hlbšej vrstve tkaniny, treba na obliečenie paru nechať dlhšie pôsobiť. A to by mohlo opäť poškodiť materiál.
Zmrazte ich
Ako už viete z predchádzajúcich riadkov, tak moliam vyhovuje teplé prostredie. Takže keď namiesto mäsa dáte do mrazničky oblečenie napadnuté moľami, s prehľadom sa ich zbavíte. v mrazničke by oblečenie malo byť najlepšie v uzatvárateľnom sáčku. Ten by mal byť dostatočne veľký, aby v ňom jednotlivé kúsky boli položené na voľno, ale pevne uzavreté. Počítajte s tým, že oblečenie musí v mrazničke zostať minimálne 3 dni. Keď balíčky vyberiete, nechajte ich pri izbovej teplote rozmraziť. To väčšinou chce cca 24 hodín. Teraz si vezmite balíčky von a odevy naozaj dôkladne vyklepte. Teraz je čas opäť prejsť k práčke a oblečeniu vyprať podľa etikety. U spomínaného hodvábu už stačí aj jemný program alebo ručné pranie. Všetci chrobáčikovia sú už mŕtvi a práčka už len odstráni mŕtve larvy vajíčok.
A čo prevencia?
Ak máte vnútorné steny skríň polepené dekoračnou tapetou, zvážte, či choď neodstrániť. Pretože mole lákajú práve aj papierové tapety. Je absolútne nevyhnutné vetranie skríň a vecí v nich. Pravidelne kefujte a klepte koberec. A že je vonku mráz? To je správne! Mráz zahubí aj roztoče. Aspoň raz ročne je dobré skriňu vyprázdniť, všetko vyčistiť a povysávať.
Správne uskladnenie oblečenia
Odporúčame neskladovať oblčanie v igelite. Pretože textil potom nemôže dýchať. Čo je ideálne pre mole. A pokiaľ takto oblečenie skladujte, v domení, že sa do igelitu mole nedostanú, mýlite sa. Dostane sa všade.
Odpudzovače molí
Proti moliam pomáhajú aromatické vône. Pokiaľ budete vyberať nejaký odpudzovač, myslite na to, aby voňal hlavne vám. Oblečenie totiž týmto odpudzovačom načuchne. Predtým sa používal naftalín. Áno, bol účinný. Ale tiež zapácha. A potom zapácha aj oblečenie. Rovnako, avšak voňavejšie, fungujú aromatické vône ako levanduľa, škorica, klinčeky, citrusová kôra, rozmarín, palina alebo napríklad chmeľ. Rovnako dobre fungujú aj voňavé mydlá, vetvičky suchej levandule v pančuche. A naozaj dbajte na to, aby bola levanduľa v pančuche. Pretože jednotlivé kvety vám nebudú opadávať medzi bielizeň a pančucha pritom krásne prepustia všetku vôňu. V obchodoch nájdete aj háčiky, guličky alebo vrecká proti moliam. Aj tie väčšinou vonia po levandule.
Silné zamorenie? Levanduľa stačiť nemusí.
Poobzerajte sa po dymovniciach proti hmyzu. Tie likvidujú komplet všetky vývojové štádiá molí. Avšak pokiaľ budú odevy zložené, nemusí sa dym z dymovnice dostať hlboko do tkaniny.
Larev sme sa zbavili, čo s dospelými mólami?
Možno ste už niekde zazreli aj feromónové lapače. Môžete ich zaradiť aj ako prevenciu pred výskytom molí.
Nový komentár