Menu

Aké goliere, manžety a všetky detaily pánskej košele

Najobsiahlejší sprievodca konštrukcie pánskej košele

Najobsiahlejší sprievodca konštrukcie pánskej košele

Podľa čoho si vyberáte košeľu? Vzor a farba látky upúta na prvý pohľad. Veľkosť a strih zisťujete neskôr. Kvalita materiálu a cena nás tiež zaujíma. A čo ďalšie parametre? Viete, že existuje viac ako desať rôznych typov golierov? Nerozlišujeme iba úzky a široký golier. Manžety tiež poskytujú veľa možností, ako košeľu oživiť. Práve detaily konštrukcie košele dokážu zmeniť kus látky na perfektné oblečenie pre celý deň.

1. Golier

2. Manžety

3. Vrecko

4. Léga

5. Gombíky

6. Spodný lem

1. Golier

Najvýraznejší dizajnový prvok na pánskej košeli. Tvar goliera podlieha najčastejšie módnym vplyvom. Rozlišujeme hneď niekoľko bežných typov golierov. Pri výbere košele si dobre prezrite tvar a pevnosť goliera.

Mierne roztvorený golier košele SmartMenŠiroký golier košele SmartMen

Golier sa široko roztvorenými špičkami

Skrátene široký golier je typický pre londýnske business oblekové košele. Košele väčšinou nosíme zapnuté na poslednú gombík a s kravatou. Špičky goliera sú od seba vzdialené na viac ako 10 cm. Uzol kravaty možno uviazať jednoduchý a pohodlne aj dvojitý.

Pri extrémne širokom golieri špičky smerujú dozadu k ramenám. Aj keď uviažete široký uzol, látka kravaty na oboch stranách uzla je vidieť. Tento golier nie je pre všetkých. Dosiahnete skôr agresívneho až drzého vzhľadu.

Široko roztvorený golier košele SmartMenAgresívne roztvorený golier košele SmartMen

Široký business golier sa hodí k oválnym úzkym tváram, pretože je opticky rozšíri. Ale riadiť sa tým nemusíte.

Úzky golier KentÚzky golier Kent s kravatou SmartMen

Úzky golier - Kent

Špičky goliera sú od seba vzdialené na 4 cm až 8 cm. Ku košeli možno uviazať iba jednoduchý uzol na kravate. Pri rozopnutom prvom gombíku sa golier toľko nerozhalí do strán. Úzky golier opticky vyvažuje okrúhle tváre. Jedná sa o klasický golier pre biele spoločenské košele.

Rozponutý úzky golier KentVysúvacie výstuže košele SmartMen

Výstuže goliera - Kostice

Kvalitné košele majú vymeniteľné výstuže golierov. Jedná sa o krátke plátky - výstuhy zasunuté zo spodnej strany goliera smerom k jeho špičke. Najjednoduchšie výstuhy sú vyrobené z plastu. Možno zakúpiť výstuhy z dreva alebo zlata. Goliere s výstuhami lepšie drží tvar a košele majú dlhšiu životnosť. Lacné košele sú bez výstuh, alebo výstuhy majú zašité. Tieto často pri praní a žehlení praskajú a golier je potom znehodnotený.

Button-down golier košele SmartMenButton-down golier s kravatou SmartMen

Button-down golier

Mäkký golier ktorého špičky sú malými gombíky pripevnené k prednému dielu košele na úrovni kľúčnych kostí. Slovensky sa najčastejšie nazýva zapínacie golier, ale anglický názov button-down sa používa častejšie. Na špičkách sa nachádzajú gombíkové dierky. Na úrovni kľúčnych kostí sú prošité malé gombíky o veľkostí gombíkov na predlaktí. Goliere sa dajú odopnúť pre veľmi nedbalý vzhľad.

Špičatý button-down s kravatou SmartMen

Pôvodne sa používali pre pripnutie vlajúcich golierov hráčov póla. V Európe sa nosí výhradne v Casual štýlu bez kravaty. V USA sú button-down košele obľúbené práve s kravatami do oblekov.

Club golier SmartMenClub golier s kravatou SmartMen

Club golier

Golier so zaoblenými špičkami. Skôr nižši stojačik s miernym roztvorením goliera. Nosil sa v skorších dobách. Dnes pristane k spoločenským košeliam s kravatou aj pre voľnočasové košele. V dnešnej dobe sa skôr nenosí. Kto chce zaujať, s týmto golierom sa mu to podarí.

Stojáčik k frakovej košeliStojáčik s motýlikom

Stojáčik

Elegantný formálny golier s odhaleným stojačikom so zahnutými špičkami. Viažeme len motýliky, nie kravaty. Používa sa iba na frakové košele.

Tab collar

Špičky goliera sú na spodnej strane spojené prúžkom látky a gombíkom - pútkom. Pútko nadvihne uzol kravaty, ktorá tak lepšie vynikne.

Skrytý Button-down

Špičky goliere sa prichytí gombíkmi na spodnej strane. Gombíky nie sú vidieť. Golier kopíruje prednú časť košele.

Košele bez goliera

Golier nie je. Košeľa je u krku zakončená iba mäkkým stojačikom. Vhodné pre Casual letné košele.

2. Manžety

Dlhé rukávy košele sú zakončené manžetou. Jedná sa o vystuženou látku posadenú kolmo na smer tkania alebo vzor rukáva košele. Manžety sa líšia tvarom a spôsobom zapínania. Manžety môžu byť ušité z kontrastnej látky - čisto bielej alebo farebnej, prípadne podšité farebnou látkou.

Gulatá manžeta s gombíkmi SmartMenGuľatá manžeta na gombík biely kontrastGuľatá manžeta na jeden gombík

Okrúhle manžety na gombíky

Zaoblené manžety s jedným ale skôr dvoma gombíkami patrí k najčastejším variantám zapínania rukávov košele. Košele môžu byť luxusné spoločenské, tak v Casual štýle. Farba gombíkov je tradične biela. Pre Casual košele vo farbe - tón v tóne.

Skosená manžeta na dva gombíkySkosená manžeta na jeden gombík

Skosené manžety na gombíky

Rohy manžety sú skosené v uhle 45 stupňov. Ako keby ste odstrihli roh manžety v rovnakej vzdialenosti. Na pohľad nevšedné zakončenie manžety a niekto tvrdí, že sú viac elegantné. Je možné použiť jeden alebo dva gombíky.

Francúzska manžeta

Dvojitá manžeta - zahnutá manžeta patrí k luxusným spoločenským košeliam a ku košeliam do fraku. Buď je zaoblená alebo s rožkom - menej často. Dierky sú z oboch strán a je teda potrebné nosiť s manžetovými gombíkmi. Zaoblená manžeta sa prehnutím dozadu nasmeruje k predlaktiu. Zakončenie rukáva má teda vždy tvar s ostrým rohom. Pretože je potrebné mať celkom 4 gombíkové dierky - 2 na spodnej vnútornej manžete, ktorá je zakrytá a 2 na hornej vonkajšej manžete, niektoré košele ponúkajú zaujímavú vychytávku - vnútorné gombíkové dierky sú zdvojené za sebou vo vzdialenosti cca. 1 cm a dĺžku manžety, poťažmo rukáve je tak možné prispôsobiť.

Dvojitá Francúzska manžeta SmartMen

Talianska manžeta

Jednoduchá manžeta s prišitým gombíkom a zároveň gombíkovou dierkou na spodnej strane. Manžetu možno nosiť ako zapnutú na okrúhly gombík tak na manžetový gombík. Kto nosí len s manžetovým gombíkom, tak si guľatý gombík odstrihne. Na rozdiel od dvojitej Francúzskej manžety je jednoduchá Talianska manžeta ľahká a vzdušná. Vhodné do letného obleku.

Talianska manžeta SmartMenTalianska manžeta na gombík

Pri nosení s manžetovými gombíkmi sa tieto zapínajú z vonkajšej strany ako u Francúzskej manžety. Rozdiel nie je na prvý pohľad viditeľný.

James Bond košeľa SmartMenJames Bond manžeta košele SmartMen

James Bond manžeta

Tiež nazývaná Koktejlová, Casino, Neapolská, zahnutá manžeta. Najviac ju ale preslávili Sean Connery a Roger Moore v bondovkách. Zahnutím sa podobá Francúzskej manžete s tým rozdielom, že je vykrojená a zapína sa na dva okrúhle gombíky. Pri pohľade zhora nespoznáte rozdiel medzi Francúzskou manžetou. Zospodu vidíte pár gombíkov.

Casual manžeta košele

Mäkká manžeta

Bežná manžeta je vystužená a je teda pevnejšia než ostatná látka a mäkšia ako golier. Mäkká manžeta sa skladá iba z prehnutej látky bez výplne. Pôvodom z Talianska. Vo zvyšku Európy nie príliš rozšírená varianta. Vhodná pre Casual košele. Letné košele. Chlapčenské košele.

3. Vrecko

Aby náprsné vrecko na pánskej košeli nepôsobilo rušivo, je potreba presne nadviazať vzor (káro, prúžok) na telo košele. Vrecko by malo úplne splývať s košeľou. U spoločenských košieľ je vždy najviac jedno vrecko na ľavej náprsenke. Do vrecka takmer nič nevkladáme. Nie je nič nevkusnějšího než presvitajúce bankovky.

Nakladané vrecko SmartMen

Nakladané guľaté vrecko

Klasické vrecko so zaoblenými spodnými rohmi a preloženú látkou v hornej časti. Vždy umiestnené na ľavej náprsenke. Horný lem zvyčajne na úrovni tretieho gombíka. Šírka okolo 13 cm a výška do 15 cm. U menších veľkostí košieľ by vrecko malo byť zmenšené.

Zaoblené vrecko je vhodné pre spoločenské a business košele s dlhým rukávom k oblekom.

Výšivka firemného loga alebo monogramu na vrecko

Horný lem vrecka sa ponúka na výšivku loga alebo monogramu. Výšivku je potrebné vykonať pred našitím vrecka na košeľu. Pre konfekčné a už dokončene košele je potreba umiestniť výšivku nad vrecko, prípadne na golier, manžetu, do pása...

Skosené vrecko košele SmartMen

Skosené nakladané vrecko

Spodná časť vrecka je skosená do široko roztvoreného písmena V. Tento strih vrecka umiestňujeme na voľnočasové Casual pánske košele. Vrecko by malo byť menšie ako klasické guľaté vrecko.

Košeľa pilotka vrecká

Dve vrecká s pätkou do V

Vrecká s pätkou so zapínaním na gombík alebo patentiek sa dávajú na voľnočasové Casual košele. Štýl sa uchytil na westernových košeliach - farebných károvaných s dlhým rukávom. Tvar pätky i spodnej časti do otvoreného V. Veľkosť väčšia ako skosené nakladané vrecko. Pätky bývajú vystužené. Gombíky vo farbe ostatných gombíkov.

Košele s krátkym rukávom a dvoma vreckami s pätkou nazývame pilotky. Košeľa pilotka môže byť vybavená náramenníkmi vo farbe košele.

Vrecká okrúhla pilotka košeľa

Okrúhle vrecká s pätkou

Varianta vyššie uvedeného vrecka so zaguľatenou pätkou a spodnou časťou. Rozmerom bývajú väčšie ako klasické okrúhle vrecká na spoločenské košele. Opäť vhodné len pre Casual košele.

4. Léga - Zapínanie košele

Légou nazývame pruh látky s gombíkovými dierkami. Je to teda horný diel košele. Gombíky sú prišité na spodnom dieli. U pánskych košieľ sa léga nachádza na ľavej strane. Dámske košele majú légu na pravej strane. Historické pramene uvádzajú, že dámy nasadali na koňa z boku a zapínanie bolo urobené tak, aby pri jazde nefúkalo do dámskej blúzky.

Dvojitá léga košele SmartMenJednoduchá léga košele SmartMen

Dvojitá léga

Látka je zahnutá na lícnej strane košele a prešitá pozdľž gombíkových dierok od zhora nadol jednoduchým stehom. Léga tak získa na objeme a zvýrazní predný diel košele. Léga môže byť vystužená ako manžety. Používa sa u biznis košeľou k obleku.

Jednoduchá léga - bez légy

Tiež nazývaná Francúzska léga je hladká. Zahnutie je vykonané smerom k rubu košele. Zahnutie je zažehlené pre stály tvar. Vhodná pre všetky typy košiel od spoločenských po casual športové košele.

Skrytá léga

Gombíky sú úplne zakryté pod légou v celej dľžke predného dielu košele. Pri zapínaní je potreba légu odkryť. Pri nosení sa léga sama neotvorí. Používa sa pre elegantné košele, košele so stojačikom.

Fraková léga

Jednoduchá léga do luxusných košieľ so stojačikom do fraku. Prvý gombík pri golieri je rovnaký ako u jednoduchej légy. Ďalšie štyri gombíky sa nosia frakové podobné manžetovým gombíkom. Léga je teda opatrená štyrmi gombíkovými dierkami.

5. Gombíky

Na prvý pohľad sú viditeľné gombíky na prednom dieli zapínania. Štandardný počet je 7 gombíkov s priemerom cca. 1 cm. Vzdialenosť medzi gombíkmi zapínania je zhruba 7 cm. Ak nosíte košeľu rozopnutú na prvý gombík, potom Vás zaujíma vzdialenosť druhého gombíka. Niektoré košele môžu mať druhý gombík umiestneny bližšie k prvému.

Gombíky tiež nájdeme na manžetách. Menšie gombíky o šírke 0,8 cm ďalej na predlaktí a u košieľ button-down. Všetky použité gombíky majú spravidla zhodný odtieň.

Najpevnejšie prišitie gombíkov je krížom. Gombíky sa prišívajú strojovo. Menej pevné je prišitie paralelne. Klasický gombík má 4 dierky.

Gombíky na košele SmartMen

Gombíky - Perleť alebo plast

Bežné gombíky sú vyrobené z plastu, ktorý je odolný, v širokej škále farebného spektra a verne imituje tiež perleť. Perleťové gombíky sa používajú na luxusné košele ušité na mieru. Farba nie je žiarivo biela, ale skôr do odtieňa slonoviny.

6. Spodný lem košele

Zakončenie košele býva na bokoch vykrojené s predným aj zadným dielom dlhšom. Pánske košele väčšinou nosíme zastrčené v nohaviciach a zvlnený profil spodného lemu umožní pohodlné zastrčenie košele do nohavíc.

Chýba Vám nejaký podstatný parameter pánskej košele? Neváhajte sa nás opýtať. Článok radi rozšírime.

Dopytovať vzorky zadarmo

POŽIČAŤ SI

Koľko stojí moja výšivka?

FORMULÁR

Aké oblečenie do firmy?

PORADIŤ SA

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Produkt bol vložený do košíku
Pokračovať v nákupe Objednať