Menu

Ako nosiť šál?

Počet prezretí 66

Šál - dámsky aj pánsky šatník by mal tento kúsok určite ukrývať a Vy ju určite začnite aktívne využívať. Tento skvelý doplnok oceníte v chladných mesiacoch, a navyše ešte oživí váš vzhľad. Ako šál zladiť so zvyškom outfitu, aby ste vyzerali vždy dokonale?

Ako nosiť šál?

Na čo šál vynosíte?

Ak stále žijete vo svete, kde si všetci myslia, že šál patrí len ku kabátu, je čas ukázať Vám pravdu! Šál je skvelý doplnok, ktorý prekvapí tým, ako perfektne sa hodí napríklad elegantnej bunde, ale aj k saku! Áno, keď sa v chladnejšom dni rozhodnete ísť do práce v obleku, skúste k nemu pridať vhodný šál. A výsledok, ktorý uvidíte v zrkadle? Budete pôsobiť dojmom, muža, ktorý má zmysel pre módu a štýl. A ešte Vám bude pekne teplúčko.

 

Akú farbu šálu vybrať?

Na zimné mesiace sa ideálne hodia tlmené farby. Tým ale nemyslíme nutne iba čiernu. Nebojte sa zvoliť napríklad výraznejší odtieň modrej, fialovej či borddó. Viete, čo je na šálach skvelé? Neexistujú pravidlá! Teda aspoň, čo sa týka výberu farby šálu. Pravdou je, že ak oblečiete šál napríklad červeno-biely na oficiálnu akciu, mala by ladiť k celému outfitu, aspoň čiastočne. Hoci neexistujú žiadne pevne stanovené pravidlá, tón pleti a to, čo nosíte vám pomôže vybrať si tú správnu farbu. Znie „určenie tónu pleti" ako raketová veda? Možno áno, ale rozhodne nejde o dlhý proces. Ba naopak, keď si osvojíte pravidlá, ako určiť tón pleti, uľahčí sa Vám výber aj ďalšieho oblečenia a celkovo úprav vo Vašom šatníku.

Ideme sa podrobnejšie pozrieť na to, ako určiť tón pleti? Tak hurá do toho!

Vyhrňte si rukávy a pozrite sa na svoje žily. Modré žily znamenajú chladný tón pleti. Zelené žily znamenajú teplý tón pleti.

Farba šálu pre teplý tón pleti

 • Tmavšie farby so zlatistými tónmi
 • Žltá
 • Medovo zlatá
 • Oranžovo-červená
 • Hrdzavá
 • Olivová
 • Tyrkysová
 • Tmavozelené tóny

Farba šálu pre chladný tón pleti

 • Svetlejšie farby s modrými/šedivými tónmi
 • Modré tóny (svetlé aj navy)
 • Farby drahokamov
 • Fialové tóny (svetlé aj tmavé)
 • Šedá

Pamätajte si ale tiež, že šál je doplnok. A hoci je to skvelý doplnok, dávame ho dole v prvom rade, keď dorazíme na miesto konania akcie. Šál by teda nemal nutne byť najvýraznejším doplnkom outfitu či štýlu. 

A aká je neutrálna farba šálu?

Treba podotknúť, že neutrálna farba nemusí nutne znamenať čiernu farbu. Priznajte sa, koho hneď napadla iba čierna? Neutrálna farba môže byť napríklad aj šedá alebo béžová. A myslite tiež na to, že keď sa povie „neutrálna farba", neznamená to automaticky „nudnú" farbu. Pravdou je, že práve neutrálne farby budú skvele vyzerať v každej situácii.

Ako vybrať správnu dĺžku šálu?

Väčšina šál má tvar obdĺžnika a jej dĺžka sa meria pozdĺžne od jedného konca k druhému. V otázke dĺžky šálu je opäť všetko bez pravidiel. Nech zvolíte akúkoľvek dĺžku, odvedie skvele svoju prácu. A ako zistíte dĺžku šálu bez metra? Logika hovorí - oblečte ju a prezrite sa v zrkadle. Ale ak ju vyberáte napríklad ako darček pre niekoho, potom chytite šál za oba konce a roztiahnite ruky. Môžete plne roztiahnuť ruky? Potom je tento šál dostatočne dlhý na to, aby bolo možné ho dobre omotať okolo krku. 

Na trhu nájdete hneď 3 typy diaľok šál

Krátky šál - 140 cm


Táto dĺžka šálu je ideálna pre formálny alebo obchodný štýl. Vhodná je táto dĺžka šálu napríklad k saku či blejzru.


Stredne dlhý šál - 175 cm

Toto je väčšinou tou najlepšou voľbou. Má ideálnu dĺžku na viazanie aj omotanie okolo krku a súčasne umožňuje rôzne štýly uviazania.

Dlhý šál - 208 cm

Na štítku takého šálu môže stáť aj označenie "oversized". Teda nadmerne veľká. Ako už dĺžka napovedá, umožňuje šál omotať hneď niekoľkokrát okolo krku. DOkonale zahreje a bude aj skvele vyzerať. Na takto dlhé šály urobíte bez menších problémov uzol. Dlhý šál býva široký okolo 30-40 cm. A to je ďalšia jej výhoda. Skvele zahreje krk, ale nebude Vám presahovať do tváre. Hrúbku šálu vyberajte s ohľadom na to, či ju budete nosiť vo vnútri kabátu alebo na ňom.

Výber podľa materiálu šálu

Veľmi dôležitý bod, ktorý by mal pri výbere Vášho nového šálu hrať veľkú úlohu. Určite sa ešte pred kúpou šálu pozrite na štítok s informáciou z akého materiálu je vyrobená. Poďme sa spoločne pozrieť na niekoľko typov materiálov, na ktoré môžete pri výbere šálu naraziť.

Vlnený šál

Klasický materiál s dlho trvanlivosťou. Skvele odvádza vlhkosť a je tiež dobre priedušná. Vlna dokáže vstrebať vlhkosť až do výšky 30% svojej hmotnosti bez toho, aby bola vlhká, čo je dôležité, ak žijete v studenom vlhkom podnebí alebo ak bežíte na vlak a a utierate si do šálu svoj pot. Ak sa rozhodnete pre vlnený šál, sústreďte sa na to, či šál "neškriabe". A čo, keď už je neskoro a vlna škrabe? Šál zbavíte tohto neduhu tak, že ho budete prať ručne a pridáte jednu alebo dve čajové lyžičky bieleho destilovaného octu do vody, v ktorej ju oplachujete. 

Kašmírová vlna (z kašmírskej ovce)

Toto je naozaj exkluzívna látka. Je mimoriadne mäkká, ale bohužiaľ aj pomerne drahá. pretože jedna koza vyprodukuje za rok iba toľko vlny, koľko je potrebné na stretnutie jedného šálu.

Merino vlna

Tvorí ideálnu rovnováhu medzi teplom a jemnosťou. Tieto ovce z Nového Zélandu produkujú vlnu, ktorá ich udržuje v teple pri teplotách, ktoré klesajú až na -10 °C, takže sa používa aj na ochranu proti nepriaznivému počasiu. 

Vlnené šály sa často opisujú ako "chunky".

Toto označenie sa týka viac textúry ako materiálu. Taký šál je pomerne objemný a hrubší a obvykle sa nosí najlepšie s neformálnym štýlom. 

Hodvábne šály

Veľmi Vás nezahrejú, ale vyzerajú skrátka skvele. Hodí sa perfektne na štýlovú formálnu akciu.

Akryl

Ide o umelo vyrobený materiál. Jeho výhodou je, že vyhovuje ľuďom alergickým na vlnu či každému s citlivou pokožkou.

Polyester

Hlavné vlastnosti tohto materiálu sú odolnosť voči vode a pokrčeniu, vyblednutiu farieb a vysokú trvanlivosť. Mnohé šály dnes obsahujú zmes, ktorá si zachováva vlastnosti prírodných vlákien (ako vlna alebo bavlna) a zvyšuje trvanlivosť a životnosť pridaním kľúčových vlastností polyesteru.

Bavlna

Nebudete sa v nej potiť, pretože má priedušné vlákna. A pritom je bavlnený šál klasikou, ktorý sa vyznačuje svojou odolnosťou. Navyše sa bavlnený šál udržuje pomerne ľahko čistý. Zaujimavý je tiež Jersey. To je typ bavlny, ktorý je ľahký a veľmi príjemný na koži.


Flís

Flísový šál je skutočne veľmi teplý, odpudzuje vodu a má malú priedušnosť. Aj keď uvážime cenovú dostupnosť šál vyrobených zo zmesi prírodných a polyesterových zmesí.
Keď si vyberáte šál, platí, že by ste určite mali mať na pamäti jedno. Musíte sa v nej cítiť dobre. Pokiaľ bude navyše šál teplý a nebude sa stláčať - máte vyhrané. Chcete darovať šál alebo hľadáte šál ako reprezentačný materiál pre Vašu firmu? Potom stavte na Merino vlnu alebo zmes s obsahom merino vlny.

Ako si uviazať šál?

1) Aké jednoduché..

Jednoducho si ju len jednoducho zaveste na krk a konce nechajte voľne visieť. Bude to vyzerať skvele cez aj pod kabátom. Tento spôsob je vhodný pre formálne aj neformálne príleřitosti. Počítajte ale s tým, že v teple budete mať viac-menej len zátylok, do najväčších mrazov sa tento spôsob úväzu nehodí.

šál

 

2) Okolo dookola

V tomto prípade zostávajú oba konce voľné a pritom máte krk pekne celý v teple. Začnite prehodením okolo krku. Jeden koniec nechajte kratšie (asi ¼ celkovej dĺžky šálu), ten dlhší otočte okolo krku. Výsledkom by mali byť dva voľné konce a kompletne zakrytý krk. Miera utiahnutia závisí len od vás. Ak pôjdete cestou dvojnásobného obtočenia, potrebujete šál ešte dlhší a tenší. Pravidlo o pomeroch strán si upravte na 1/8 ku 7/8 a princíp zostáva rovnaký. 

will smith

Ascot

Ak si ho osvojíte, naučíte sa, ako si uviazať šál tak, aby sa hodila na formálnejšie príležitosti. Skvele sa hodí hlavne k saku či kabátu. Pre tento štýl uviazania sa lepšie hodí dlhší šál so silnejším typom materiálu. Pri viazaní vychádzame zo šálu voľne prehodeného okolo krku. Pomer strán upravte tak, aby kratšia strana predstavovala 1/3 celkovej dĺžky. Dlhším koncom prekrížte kratší koniec a pretiahnite ho takto vzniknutou slučkou vrchom. Dvojitý Ascot vytvoríte rovnakým spôsobom (predvolená dĺžka ¼ a ¾), len pred prekrížením dlhší koniec raz obtočíte okolo krku. 

ascot

 

Falošný uzol

Využijete ho skôr na jar či na jeseň, pretože narovinu, nie je to nič, čo by človeka extra zahrialo. Na druhú stranu vám ale dodá istý módny šmrnc. Pre tento štýl viazania je vhodné využívať predovšetkým hodvábne a vzorované šály aj šatky z ľahších materiálov. Zaveste si šál na krk, posuňte ho tak, aby jedna strana bola kratšia ako druhá. Na dlhšej strane urobte obyčajný voľný uzol a druhý koniec ním prestrčte. Potom len upravte výšku a utiahnutie uzla a máte hotovo.

 

falošný uzol

 

Existuje šál, ktorý sa hodí ku všetkému?

Ak hľadáte šál, ktorý padne k športovému aj elegantnejšiemu outfitu, potom by Vám mal skvele poslúžiť šedý, stredne dlhý, vlnený šál. A to platí aj v prípade, že zamýšľate kombináciu šálu s kabátom. K balóniku skvele padne stredne dlhý šál v neutrálnej farbe. Dokonca, keď budete vedieť uviazať šál pekne na pohľad, môžete šál skobinovať aj s pletenou vestou. Dokonca aj pánske šály môžu mať strapce. Nie je to teda len výsada žien. :-)

Ak sa pre taký šál rozhodnete, myslite na to, aby strapce boli v rovnakej farbe ako šál. Možno Vás prekvapí, ako jednoducho sa dá nosiť šál spoločne s kravatou. Navrhujeme klasický spôsob alebo ju noste nezaviazanú. Budete vyzerať profesionálne a elegantne.

Pamätajte tiež, že hrubší šál nemusí byť nutne tiež okamžite teplejší. V prípade šálu je vždy dôležitejší materiál ako hrúbka. Ak hľadáte čo najteplejší šál, potom zvoľte silnejší vlnený šál.


V budúcom článku zameranom na šály sa pozrieme podrobnejšie na starostlivosť o tieto krásne doplnky. Medzitým sa rozhodne nebojte vyraziť von so šálom. Mnoho mužov si myslí, že šál je príliš ženský doplnok. A my sme veľmi radi, že sa v poslednej dobe objavuje stále viac mužov, ktorí šál nosia. Tí už totiž vedia, že šál je skvelý zimný doplnok a skutočná zmes funkčnosti a módnosti.

Diskusia

(0 komentárov)

Nový komentár

Kontrolný kód

i

* (Povinné)

Dopytovať vzorky zadarmo

POŽIČAŤ SI

Koľko stojí moja výšivka?

FORMULÁR

Aké oblečenie do firmy?

PORADIŤ SA

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Produkt bol vložený do košíku
Pokračovať v nákupe Objednať