7 tipov k oblekom, ktoré je dobré poznať
Počet prezretí 109
Viete, že oblek nemusí byť v čistiarni 1 do mesiaca? Viete, prečo sa vo Vašom obleku z maturáka potíte? A viete, prečo máte na saku oleštené rukávy?
Vybrali sme 7, dalo by sa povedať nesmrteľných hlášok, ktoré sa k oblekom viažu. Sú všetky založené na pravde alebo sú niektoré poriadne pritiahnuté za vlasy? Tak o tom je dnešný článok.
1) Vlnené obleky sa stláčajú
Nehádžte obleky do jedného vreca. Rozhodne toto tvrdenie neplatí všeobecne pre všetky obleky. V otázke krčivosti obleku hrá veľkú úlohu gramáž kvalitnej vlny. Pri naozaj kvalitných oblekoch sa bavíme o číselnom rozmedzí 245 až 280 gr/mt. A potom je taký oblek schopný vydržať naozaj veľmi dlhé sedenie a podobne. Bude to na obleku trochu vidieť. Ale napríklad po 3 hodinovom sedení v aute, to nebude tak viditeľné ako pri oblekoch s nižšou gramážou. Pokiaľ je oblek označený gramážou 190 - 210 gr/mt vlny, potom je krčivosť skutočne oveľa väčšia. Také sako je lepšie pri dlhom cestovaní pravidelne dávať dole alebo v ňom dlhšiu dobu nesedieť. Aj preto je vhodné poobzerať sa po cestovnom vaku, do ktorého sako môžete s pokojným svedomím zavesiť. Celý vak potom prirobiť na zadnú časť sedačky alebo zavesiť na držadlo nad dverami a cestu prežije bez jediného problému.
Skvelé vlastnosti ponúka napríklad sako z kašmíru. Je to drahší materiál, ale službu poskytne spoľahlivo. Sako z kašmíru spoznáte pomerne rýchlo. Je veľmi príjemné na dotyk, nekrčí sa a hreje. Dokonca aj niekoľko násobne lepšie ako vlnené sako. Kašmírové sako je aj z týchto dôvodov skvelou voľbou, pokiaľ potrebujete nosiť oblek v zime. Môže potom byť plnohodnotnou náhradou za teplý kabát.
Pýtate sa, čo to je za saká, ktoré vídate na veľkých biznis manoch? Tých, ktorí letia na schôdzku lietadlom, absolvujú ju a večer sako stále vyzerá tak skvele? To je sako z látky zvanej mohair. Vyrába sa z vlny z angorskej kozy. Oproti ovčej vlne je pevnejšia a nežmolkuje sa. Skrátka je oveľa odolnejšia proti opotrebovaniu. Pritom sa nájdu takí, ktorí povedia, že sako z mohairu je na dotyk veľmi nepríjemné.
2) Dobrý oblek musí vydžať 5 rokov
Toto je trochu ošemetné. Máte doma oblek zo svojho maturitného plesu? A vyzerá stále skvele že? Hmm...a vynesiete ho raz ročne alebo vôbec? Áno, taký oblek vydrží asi aj celý Váš život, možno ho dokonca niekto po Vás podedí. :-) Ono sa dá povedať, že aj priemerný oblek vydrží pomerne veľa. Najčastejšie ho aj tak zničíte svojim zaobchádzaním. Nevešáte ho na ramienko, sedíte v ňom v kancelárii, nosíte ho 20x v mesiaci, dávate ho do zlej čistiarne atď. Ale vážne, ak chodíte v obleku do práce, určite viete, že ich treba mať viac. Striedať by ste v takom prípade mali určite minimálne 2 – 4.
3) Hodvábna podšívka je najlepšia
Áno, to je pravda. Bohužiaľ, sa ale tiež hodváb pomerne zle zháňa v pekných vzoroch. Preto je také sako drahšie. A bohužiaľ sa tento materiál tiež rád zráža. Preto potom môžu na saku vznikať nerovnosti, záhyby a podobne. Pokiaľ však budete ochotní hodváb venovať poriadne a kvalitné zaobchádzanie, vráti vám starostlivosť niekoľkonásobne. Tu sa už ale bavíme o tom, že budete sako pravidelne zverovať do rúk kvalitné a spoľahlivé čistiarne. Väčšina z nás však najskôr preferuje sako, ktoré bude poskytovať ideálny pomer cena/výkon. Potom určite pozor na polyesterovú podšívku. Nie každému, kto sa rýchlo potí, môže takáto podšívka vyhovovať.
4) Sako musí do čistiarne každý mesiac
A prečo? Teda samozrejme napríklad škvrna od rúžu od milenky môže byť problém. A pokiaľ budete po svojej žene chcieť taký fľak odstrániť, nemuselo by to dopadnúť dobre. Potom je naozaj čistiareň najlepšou voľbou. Vždy ale majte na pamäti, že chémia v čistiarňach je veľmi agresívna a oblek dostane zabrať. Čím kvalitnejšiu látku máte (dajme tomu 130's a jemnejšiu), tým viac oblek v čistiarni trpí – takže raz, dvakrát za rok a dosť. A vyberajte naozaj kvalitnú čistiareň. A vyhnite sa tým v hypermarketoch.
Nie každý to vie, ale namiesto čistiarne vám postačí kefa a para. Alebo žehlička, ktorá má silný ráz pary. Sako jednoducho vyveste a preparte. Para narovná pokrčeniu a súčasne vytiahnete zápach z vlákien látky. Nečistoty, prach a nachytaný bordel (nitky, chlpy...) zo saka dostanete poriadnou kefou.
5) Oleštené rukávy a ramená = nekvalitné sako?
Po nejakej dobe sa na lakťoch objavia oleštené miesta. A mnohokrát sme už počuli, že je to nekvalitná látka. Málokto je ale schopný prijať, možno trochu krutú, realitu. V 100% prípadov ide o problém, ktorý vytvára sám majiteľ saka. Ako?
Áno, mnohokrát si to neuvedomujeme, ale rukávy trpia naozaj veľmi. A pokiaľ majiteľ saka patrí medzi tých, ktorí sako v kancelárii nesunují, dochádza pravidelne a dlhodobo k styku lakťov s tvrdou podložkou stola. Matematika je v tomto smere pomerne jednoduchá - pracovná doba má 8 hodín a pokiaľ viac ako hodinu a pol priemerne, budete namáhať jedno miesto na saku, ktoré nosíte celý mesiac do práce, je to slušná dávka trenia. A sú aj iné lokality, kde sako nosíme.
Máte oleštené celé ľavé rameno a ten oblek je nekvalitný? Nie až tak celkom. Na vine v totmo prípade býva - opäť v drvivej väčšine prípadov, úplne iná vec. Pás v aute. Trenie látky saka a pásu je mesačne tiež dostatočne vysoké na to, aby sa mohlo aj seba kvalitnejšie sako takto opotrebovať.
Také sako už sa potom zachrániť nedá. Respektíve dá, ale ide o veľmi drahý proces, kedy sa už väčšine z nás oplatí investovať do nového saka. A nabudúce si dávať väčší pozor a sako pravidelne dávať dole. :-)
6) Cestovať s oblekom lietadlom je otrava
To je pravda. Ale všetko má riešenie. Môžete napríklad oblek zložiť do kufra. Použiť môžete napríklad bublinkovú fóliu, ktorú sako vypodložíte. Fíglje v tom, zložiť sako tak, aby jednotlivé časti saka na seba priamo nedoliehali. Potom sa nebudú tak stláčať. Nohavice zložte podľa pukov a vložíte do saka. Kufor by tiež nemal byť príliš plný.
Akonáhle dorazíte do cieľovej destinácie, oblek vybaľte a zavesíte na ramienko. Áno, je možné, že bude ľahko pokrčený. Takže s ním skočte do kúpeľne v hoteli, pustite sprchu na najväčšiu teplotu, oblek zaveste mimo dosahu vody, zatvorte dvere a nechajte ho tam pol hodiny. Vzniknutá para urobí svoju prácu a pokiaľ máte kvalitnú látku, tak sa nerovnosti vyhladí.
7) Žehlenie obleku je veda
V domácich podmienkach vyžehliť sako, je naozaj trochu zložitejšie. Aj preto je veľmi dôležité používať veľa pary na údržbu obleku a narovnanie bežného, av podstate aj drobného, pokrčenia. Pokiaľ sa však žehleniu nevyhnete a je potrebné sako prejsť žehličkou, potom sa snažte vyhnúť dlhému kontaktu žehličky s látkou. Teplota žehličky by mala byť špajza nižšia. Ideálne je zvoliť funkciu WOOL (vlna) alebo Synthetics (syntetika). Chcete mať na 100% istotu, že sako nepoškodíte pri žehlení? Potom sako žehlite cez uterák. Pokiaľ nemáte špeciálne podložky, vyvarujte sa prílišného žehlenia predných dielov. Dávajte pozor čo žehlíte. Vpredu sú totiž gombíky, vrecká, klopy a medzi látkou a podšívkou sú navyše výstuže. To všetko môžete neopatrným žehlením poškodiť. Oproti tomu čistiarne sú na žehlenie oblekov vybavené, ale opäť pozor – mnohokrát sa stalo, že sa zákazníkom vrátilo sako oleštené.
Záver:
Posledné rady, ktoré je dobré poznať, aby váš oblek vydržal čo najdlhšie
- Sako si dávajte dolu v kancelárii i aute.
- Sako vždy zaveste. Keď nie na ramienko, tak aspoň na vešiak.
- Nohavice skladajte podľa pukov na ramienko.
- Jeden oblek noste maximálne 3x týždenne. Lepšie 2x.
- Do čistiarne noste oblek 1 až 2x ročne.
- Používajte paru a kefu na základnú údržbu.
- Nesnažte sa oblek žehliť spôsobom ako napríklad košeľu.
- Pokiaľ cestujete, používajte náš tip s kúpeľňou.
- Keď prší, noste dáždnik.
- Čím viac hodvábu v látke, tým viac sa sako bude stláčať.
Nový komentár