Ako si vybrať správne ponožky

Ponožky k spoločenskej obuvi. Farba ponožiek. Materiál používaný pri výrobe ponožiek. V zásade by sa farba ponožiek mala prispôsobiť farbe nohavíc a topánok.

Ako si vybrať správne ponožky

Aké ponožky nosiť

Je nevyhnutné nosiť ponožky k spoločenskej obuvi. Pánske ponožky by mali byť dostatočne dlhé, aby keď si sadnete, nebola vidieť holá noha. K obleku sa hodia vysoké ponožky farby čiernej, šedej a modrej. Inú farbu môžete použiť len u svetlých alebo hnedých oblekov.

Športové oblečenie dovoľuje rozmanitosť, a to ako strihovú aj farebnú. V zahraničí sú obľúbené veselé ponožky, to znamená všelijako farebné a vzorované. Muž je konzervatívny a predajnosť veselých ponožiek je nízka. Na šport nosia muži často biele ponožky športových značiek. Obľuba kotníčkových ponožiek stále rastie, najmä v lete ku krátkym nohaviciam. V ležérnych mokasínach môžete chodiť naboso, u kvalitnej kože sa nemusíte báť ísť bez ponožiek.

Do sandálov nesmiete mať ponožky, čo je už otrepané tému a je to snáď vidieť len u slovenských dôchodcov, ktorí preferujú komfort pred módnymi pravidlami. Je prípustné nosiť športovú obuv bez ponožiek, ale nie je to moc praktické, ponožky totiž plní ochrannú funkciu pred vznikom pľuzgierov a odrenín. Navyše je to hygienické a okrem vašich nôh prispievajú ponožky k dlhšej životnosti obuvi.

Farba ponožiek

V zásade by sa farba ponožiek mala prispôsobiť farbe nohavíc a topánok. Volíme rovnaké alebo podobné farby. Farebným kontrastom síce upútate pozornosť, ale reakcie sú rozporuplné. Ako sa to napríklad stalo Karlovi Schwarzenbergovi, ktorý si vzal červené ponožky k tmavému obleku. Novinári si z toho robili legraci, ale módni návrhári sa ho zastávali, že zladil červené ponožky k červenému motýliku.

Muži sú farebne obmedzeni u spoločenského oblečenia. Väčšinou sú prípustné a najčastejšie nosené tmavé obleky čiernej, tmavo modrej a šedej farby. Svetlé obleky sú skôr letnú záležitosťou, večer by sa mal nosiť tmavý oblek bez ohľadu na ročné obdobie. Z toho vyplýva, že muži majú veľké množstvo podobných tmavých ponožiek a ich párovanie po vypraní zaberie veľa času. Eshop SmartMen vyriešil tento problém farebným odlíšením ponožiek a predstavil novú kolekciu pánskych spoločenských ponožiek. Ponožky značky SmartMen boli vyvinuté podľa potrieb zákazníkov. Čierne ponožky majú farebne odlišnú špičku a pätu a pritom to nie je vidieť pri nosení topánok. Viac sa dozviete na www.smartmen.sk.

Materiál používaný pri výrobe ponožiek

Najpoužívanejším materiálom je bavlna pre svoju savosť a hebkosť. Ponožky zo 100% bavlny sa vyrábajú len veľmi málo, pretože nemajú tvarovú stálosť a nízku životnosť. Väčšinou je materiálové zloženie zmes bavlny a syntetických vlákien. Výborné syntetické vlákno je polypropylén, ktorý je pružný, pevný a odvádza vlhkosť. Elastan pre svoju vysokú pružnosť zaistí dobrú priľnavosť ponožky k nohe. Polyamid má najvyššiu odolnosť voči ťahu, trhanie a oderu. U ponožiek sa pridáva hlavne pre zvýšenie pevnosti záťažových miest päty a špičky. Vlna sa používa pri výrobe teplých ponožiek, aby zabezpečila svojimi izolačnými vlastnosťami pocit sucha a tepla.

Táto stránka používa cookies. Viac info

Prihlásenie