Späť

Biela košeľa

Počet prezretí: 1931

Čisto biela košeľa môže byť vďaka vzoru látky vnímaná ako striktne spoločenská, alebo nedbalo voľnočasová. Royal Oxford je na dotyk jemnejší, hebčejší a menej náchylný k pokrčeniu. Luxusné biele košele sa šijú z poplína. Látka je na dotyk hladká a lesklá.

Biela košeľa

V šatníkovej skrini ju má každý. Do pánskeho obleku ju nosíte najčastejšie. Sprevádza muža po celý život. Jednofarebná biela košeľa s dlhým rukávom. Samotné nakupovanie biele košele v nás prebúdza akýsi slávnostný pocit. Jediná kvapka červeného vína na čisto bielej košeli v nás vyvolá vlnu nešťastie porovnateľnú s prvým škrabancom na laku auta.

Biela košeľa je každá iná

Ak postavíme do radu 100 mužov vo svojich najlepších bielych košeliach, zistíme, že nenájdeme dve rovnaké košele. Už len tých farebných odtieňov bielej! Od žiarivo bielej k našedlým a smotanovým odtieňom. Pretože sa košeľou zbavujte, až keď máme odreté manžety a goliere, biele košele nám pred očami šednú a zapierajú sa. Dizajn košele je nemenej variabilný. Tvary goliera, štýl légy, manžety...

Vzor látky zmení štýl bielej košele

Žiadny iný detail vašej košele neurčí štýl a dojem z košele ako výber látky. Čisto biela košeľa môže byť vďaka vzoru látky vnímaná ako striktne spoločenská, alebo nedbalo voľnočasová.

Rypsový keper a rybia kosť

Vzor tkanie látky na košele v diagonálnom smere nazývame rypsový keper, anglicky Twill. Šikmým tkaním je docielená jemnosť na dotyk a nižší sklon k pokrčeniu. Keper sa používa na košele veľmi často ako pre luxusné košele, tak pre neformálne košele.

Zaujímavú a pohľadovo atraktívnou formou tkania kepra je pravidelné striedanie smeru tkania. Tým vznikne vzor stromčeka, skôr nazývaný rybia kosť, anglicky Herringbone. Odraz denného svetla nám dopraje pohľadu na jemný zvislý prúžok. Šírka prúžku môže byť ľubovoľná od menej ako pol centimetra aj cez jeden centimeter pre vyniknutie vzoru Herringbone. Čím širšie prúžok, tým je košeľa menej formálnou.

Oxford a Royal Oxford

Oxford je klasická látka pôvodne používaná na pracovné košele pre svoju pevnosť a odolnosť. Látka Oxford sa tká z dvojitých priadzí v útku alebo osnove. Povrch látky je štruktúrovaný, porézny. Jemnejšie priadze sa tkajú do Royal Oxford vzoru, ktorý je na dotyk jemnejší, hebčejší a menej náchylný k pokrčeniu. U oxfordskej látky sa toleruje mierne pokrčenie, tj. látku s nekrčivou úpravou nie je potreba prežehliť. Oxfordská košeľa sa používa pre denné nosenie do práce, alebo na víkendy.

Pinpoint

Štýl tkania blízky Oxfordu s použitím jemnejších niťou a hustějšího tkania. Látka je na povrchu hladšia a tým pádom aj lesklejšia. Pinpoint sa používa na spoločenské košele, zatiaľ čo Oxford na casual košele. Biela látka vo vzore pinpoint je jemne štruktúrovaná a pod košeľou nepresvitá tričko.

Poplin

Plátnovou väzbou tkania veľmi jemných priadzí vznikne látka podobná hodvábu. Jemná poplin látka môže u bielych košeľou presvitať. Luxusné biele košele sa šijú z poplína. Látka je na dotyk hladká, lesklá a podobná hodvábu.

Diskusia

(0 komentárov)

Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

K ukladaniu nastavení a správnemu fungovaniu využívame súbory cookies. Používaním stránok s ich používaním súhlasíte. Viac info o cookies v tomto odkaze.