Menu

Lexikón textilu

Počet prezretí 1574

Odborným výrazom sa nemožno vždy vyhnúť. Predovšetkým pri takých komplexných témach, ako sú textílie a ich zušľachťovanie. V slovníku preto nájdete v abecednom poradí celý rad stručne vysvetlených.

Lexikón textilu

A

Akryl

Ľahké umelé vlákna s vlastnosťami podobnými vlne: vysoká odolnosť, tepelná izolácia, veľmi nízka nasiakavosť, stálofarebnosť.

Antipilling

Úprava pod názvom Antipilling Finishing ešte žmolkovanie, plstnatenie a uvoľnenie vlákien.

Atlasová väzba

Väzba je známa aj pod pojmom atlas. Ide o jemnú tkaninu s lesklým a hladkým povrchom a matnou zadnou stranou, často tiež pod označením satén.

B

Bar Tack

Bartack alebo úzky podlhovastý šev, teda dekoratívny zušľachťovací šev.

Farba indanthren

Indanthren je synteticky vyrábané kypové farbivo. Vlákna farbené farbivami indanthren majú mimoriadnu odolnosť proti praniu, vyváraniu, svetlu, poveternostným vplyvom a chlóru.

Farbená priadza

Týmto pojmom označujeme textílie, ktoré sú vyrobené z priadze zafarbenej ešte pred tkaním alebo pletením. Táto priadza je často používaná v prípade, že má byť textília mimoriadne stálofarebná a odolná proti zapraniu.
Farbenie Cross Dyed
Metóda farbenia Cross Dyed vytvára efekt vlákna priadze. Dochádza k nemu použitím rôzne sfarbených vlákien.

Batika

Metóda farbenia látok, pri ktorej dochádza použitím techník zväzovania a sťahovania látok k vzniku jedinečných umeleckých prechodov svetlých a tmavých farieb.

Bavlna canvas

Veľmi pevné, tuhé a odolné bavlnené vlákno, ktoré sa používa v textilnej výrobe, spravidla pri doplnkoch (napr. tašky, topánky). V suchom stave je canvas priedušný a odolný proti vetru. Canvas je možné označiť aj za bavlnenú tkaninu s mrežovitou štruktúrou, ktorá je tkaná s veľkými okami a je robustná.

Bavlna melange

Melírovaná bavlna, teda bavlnená látka, ktorá je tvorená rôznofarebnými vláknami a je tak viacfarebná.

Bavlna ošetrená enzýmami

Enzýmy sú organizmy s rôznymi účinkami. Sú napr. schopné odstrániť povrchové nátery, použité pri výrobe textílií. Iný druh enzýmov je používaný na vytvorenie rôznej štruktúry na bavlnených látkach (napr. efekt stonewash). Ďalší druh enzýmu môže pri farbených látkach čiastočne odbúrať farbivo a vytvorí nový farebný efekt.

Bavlna pradená do kruhu

Pri výrobe je bavlnená priadza spracovaná na pletacom stroji do tvaru hadice. Pletacie ihlice sú usporiadané do kruhu, takže vzniká nekonečný rukávovitý úplet. Výhodou je, že vo výrobe príslušného odevu (napr. tričká) nie je nutný postranný šev.

Bavlna s dlhým vláknom

Vlákna semien bavlníka, dlhé 10 až 18 milimetrov, sú najčastejšie používanou surovinou v textilnom priemysle. Pri veľmi malom počte rastlín vznikajú vlákna, ktoré sú dlhšie ako 28 milimetrov. Látka, ktorá je vyrobená z týchto vlákien, je oveľa odolnejšia, mäkšia a kvalitnejšia ako bežná bavlna.

Bavlna slub

Bavlna, ktorá obsahuje žmolky a nerovnosti. Tieto nerovnomernosti sú často vytvárané zámerným skrútením priadze alebo pletením s vláknami nerovnakej šírky. Výsledkom je tkanina s hrubým a nerovným povrchom.

Bavlna

Rastlinné textilné vlákno, mimoriadne príjemné na pokožku a poddajné, neplstnaté, je odolné, absorbuje vlhkosť, je odolné proti vysokým teplotám a ľahko sa čistí. Typické bavlnené látky sú napr. batist, biber, damask, zamat alebo mako satén.

Bezpečnostná obuv S1P

Na základe pravidiel profesijných zväzov pre bezpečnosť a zdravie pri práci existujú rôzne normalizované kategórie/ochranné triedy pracovnej obuvi. Bezpečnostná obuv triedy S1 je vhodná na použitie v priestoroch, v ktorých nemožno očakávať účinky vlhkosti. Obuv S1P je navyše vybavená neprereznou vložkou na ochranu pred vniknutím špicatých/ostrých predmetov.

Bezpečnostná obuv SBP

Na základe pravidiel profesijných zväzov pre bezpečnosť a zdravie pri práci existujú rôzne normalizované kategórie/ochranné triedy pracovnej obuvi. Bezpečnostná obuv SBP je obuv, ktorá zodpovedá všetkým základným požiadavkám (SB) a súčasne zaručuje bezpečnosť proti preniknutiu predmetov podrážkou pri došliapnutí (P).

Bio bavlna

Certifikovaná bavlna, ktorá je pestovaná bez pesticídov a umelých hnojív. Pojmy „Bio", „Eko" alebo „Kontrolované biologické poľnohospodárstvo" (kbA) sú chránené a môžu byť použité iba za predpokladu, že boli dodržané smernice o ekologickom poľnohospodárstve.

Bioaktívna tkanina

Bioaktívna tkanina bráni zápachu, má antibakteriálne účinky, rýchlo schne a je odolná proti vysokým teplotám. Do tkaniny sú pridané ióny striebra, ktoré nezostávajú na pokožke ani sa neodstránia vypraním. Vďaka tomu zostáva svieži efekt trvalo zachovaný.

Bionic® Finish

Jedinečná a patentovaná úprava materiálu pre ekologickú impregnáciu a konzerváciu bez obsahu fluorokarbónov (PFC).

Bonded Fleece

Bonded Fleece tvorí jedna vrstva materiálu fleece, ktorá bola spojená s druhou vrstvou fleece (alebo aj materiálov sweat alebo softshell). Tým je fleece ešte hrejivejšia a stabilnejšia.

Bonding

Bonding (spojenie materiálov) je trvalé spojenie dvoch rôznych textílií vysokou teplotou, tavným lepidlom alebo inými vodeodolnými lepidlami.

Box-Pleat

Box pleať je jemný záhyb, teda malý, tesne za seba skladaný záhyb.

Branding

Branding je označenie výrobku obchodnou značkou.

Brushed

Brushed znamená „kefovaný"/"zvnútra zdrsnený".

Burnúť

Vypaľovaný vzor je nazývaný aj burnout. Tento typ potlače vytvára na zmiešanej textílii priehľadný efekt.

C

Canvas

Bavlnená tkanina s mrežovitou štruktúrou, ktorá je tkaná s veľkými okami a je robustná.

Casual Fit

Casual Fit je voľnočasový, ležérny strih.

Certifikácia Control Union

Control Union je nezávislá globálna certifikačná organizácia, ktorá sa snaží zaistiť správne použitie označenia trvalo udržateľných výrobkov a výrobných metód (napr. kritériá GOTS, Naturland a Fair-Trade). K tomu sú vykonávané testy, dohľady, posudzovanie, inšpekcie a certifikácie.

Česaná bavlna

Česaná bavlna tvorí mimoriadne čistý a hladký vzhľad tkaniny, ktorý vzniká pridaným procesom česania. V rámci tohto procesu sú vyčesané krátke vlákna a dlhé vlákna sú vzájomne veľmi rovnobežné.

Chambray

Chambray je ľahká bavlnená alebo ľanová tkanina s farebným nádychom v plátnovej väzbe, ktorá je často používaná na vrchné oblečenie a na košeľovinu.

Chino

Chino je ľahká bavlnená látka, ktorá sa často používa na nohavice alebo sukne. Je tkaná jemnejšie ako džínsovina.

Cípatý košeľový lem

Zaoblený lem, na stranách vyššia.

Coated

Pod pojmom „coated" označujeme materiály s lesklou vrstvou.

Cold dye

Ide o metódu farbenia, pri ktorej sú odevy zošité v surovom stave a až po zošití je prevedené farbenie za studena. Tým je dosiahnutý olejovitý, zdanlivo "špinavý" efekt. Oblasti švov nie sú prefarbené a zostávajú tak svetlejšie. Ďalšie označenie pre metódu "cold-dye" je "oil dyed", "old dye" a "cool dye" alebo "oil washed", „cool washed" a „cold washed".

Cordura

Cordura je zapísaná ochranná známka švajčiarskej spoločnosti Invista. Cordura je tkanina z polyamidových vlákien a je používaná na výrobu vysoko odolných textílií. Odolnejšie proti roztrhnutiu ako nylon, často sa používa v oblasti ochranných odevov, tašiek a batohov.

Cotton Blend

Cotton Blend je zmiešané vlákno z bavlny a polyakrylu. Výhody bavlny, ktorá vyrovnáva teplotu, sú kombinované s výhodami odolných syntetických vlákien.

Cotton Touch

Cotton Touch popisuje textílie, ktoré sú na dotyk rovnaké ako bavlna.

Cut and Sew

Pojmom „cut and sew" (nastrihať a zošiť) označujeme odevy vyrobené zo surových materiálov na mieru. Nejedná sa teda o masovú výrobu.

D

Dámske zips

Pri celom rade dámskych odevov je zips umiestnený na ľavej strane, u pánskych odevov na pravej. To isté platí aj o gombíkovej lište.

Denier

Denier je jednotka na označenie sily použitého vlákna. Platí: 1 deň = 1 gram na 9000 metrov.

Denim

Výraz denim je najviac používaný v jeansovej móde. Ide o bavlnenú látku, ktorá je mimoriadne odolná. Odevy vyrobené z tkaniny Denim získavajú rôznymi metódami prania módny vzhľad.

Dlhostaplová bavlna

Dĺžkou staplu sa meria dĺžka jednotlivých bavlnených vlákien. Ide o dôležitú charakteristiku kvality. Čím dlhšie vlákno, tým ušľachtilejší a jemnejší je finálny textilný výrobok. Pojmom "stapl" je označovaná priemerná dĺžka všetkých vlákien jednej vzorky. Bavlna s dĺžkou staplu 27,6 mm - 33,7 mm je označovaná za mimoriadne jemnú a odolnú proti roztrhnutiu.

DuPont™ Sorona®

Dupont Sorona je všestranné, funkčné a vysoko výkonné polyesterové vlákno z obnoviteľných zdrojov, ktoré vyvinul americký chemický koncern DuPont na výrobu funkčných textílií. Okrem funkčnosti venovala spoločnosť DuPont mimoriadnu pozornosť trvalej udržateľnosti. Vlákno je používané mimoriadne často vo výrobe outdoorového textilu, kobercov a interiérov vozidiel.

Dvojitý chrbtový šev

Dvojitý chrbtový šev, známy aj ako francúzsky šev, sa používa na šitie mimoriadne tenkých látok, ako je hodváb. Pri tomto šve sú prídavky na šev skryté.

Dvojitý reťazový steh

Dvojitý reťazový steh sa používa na zošitie mimoriadne pevných materiálov, napr. džínsoviny. Šev obsahuje dve vlákna a zospodu vyzerá ako retiazka. Je využívaný aj ako ozdobný steh.

E

Efekt Dip-Dye

Efekt Dip-Dye vzniká postupným farbením, pri ktorom textília získava máčaním individuálny vzhľad a postupný prechod farby.

Egyptská bavlna

Svojim vysokým počtom vlákien sa jedná o kvalitnú a odolnú bavlnu.

Elastan

Elastan je syntetické elastické vlákno. Elastan zlepšuje priliehavosť odevu a pohodlia, pretože je extrémne pružný, ľahko sa udržuje a má stály tvar.

Elastolefín

Elastolefín sú vlákna, ktoré tvoria z minimálne 95 hmotnostných percent makromolekuly. Materiál je zložený z etylénu a minimálne ďalšieho iného olefínu. Tieto vlákna je možné veľmi výrazne natiahnuť a po uvoľnení sa vracajú do svojho takmer pôvodného tvaru.

EN 1150:1999

V norme EN 1150 sú uvedené podrobnosti o použití reflexného materiálu v súkromnom sektore. Použitím odevov, ktoré tieto normy spĺňajú, sú používatelia lepšie viditeľní za ľubovoľných svetelných podmienok.

EN 13356

EN 13356 je norma, ktorá špecifikuje optické požiadavky na vlastnosti a povrch príslušenstva na iné ako profesionálne použitie. Príslušenstvo, ktoré spĺňa tieto normy, slúži na lepšiu viditeľnosť užívateľov pri dopade svetla zo svetlometov vozidiel v cestnej premávke za tmy.

EN 343

EN 343 obsahuje požiadavky na ochranné odevy proti dažďu, vetru a teplotám nižším ako -5 °C. Táto norma upravuje také faktory, ako je tepelná izolácia, odvádzanie vody, odpor proti priechodu vodných pár, priedušnosť, silu súčastí odevov.

EN 471

Táto norma bola nahradená normou EN ISO 20471.

EN812

Norma EN 812 kodifikuje priemyselné prilby, ktoré chránia pri náraze hlavou. Podľa EN 812 je ochranná čiapka zvláštnym druhom ochrany hlavy, ktorá vypĺňa priestor medzi prilbou pre stavebníctvo / ochrannou prilbou a ochranou proti slnku a chladu (napr. šiltovka).

EN ISO 20345:2011

EN ISO 20345:2011 je norma na klasifikáciu bezpečnostnej obuvi.

EN ISO 20471:2013

Norma EN ISO 20471 obsahuje celý rad požiadaviek na výstražné odevy na profesionálne využitie na pracovisku. Do októbra 2013 boli tieto požiadavky upravené normou EN471, od júna 2013 novou normou EN ISO 20471.

EN71 (norma EÚ o bezpečnosti hračiek)

EN 71 je norma EÚ o bezpečnosti hračiek. Táto norma je platná v celej Európe pre všetkých výrobcov a predajcov.

Epolety

Epolety sú náramenníkmi na uniforme.

EVA

Etylénvinylacetáty (EVAC) sú kopolyméry, vyrobené z etylénu a vinylacetátu. Ide o umelú hmotu s vysokou odolnosťou proti vysokým teplotám a dobrou odolnosťou proti starnutiu. V prípade podielu vinylacetátu 30 % až 90 % vzniká elastomér podobný kaučuku. Ten je používaný prevažne na podrážky obuvi.

F

Fair Wear

Nadácia Fair Wear Foundation je spoločenstvo tvorené niekoľkými spoločnosťami (predajcovia, výrobcovia, mimovládne organizácie a pod.). Vzájomne sa strážia a sľubujú dodržanie noriem a štandardov. V porovnaní s výrobkami Fair Trade nie je nadácia Fair Wear Foundation kontrolovaná zvonku.

Fairtrade / pečať Fair Trade

Pečať Fairtrade označuje tovar, pri ktorého výrobe boli dodržané určité sociálne, ekologické a ekonomické kritériá. Tento tovar tak bol získaný na základe férového obchodu. Fairtrade spája spotrebiteľov, podniky a organizácie výrobcov. Lepšie ceny pre rodiny drobných pestovateľov a dôstojné pracovné podmienky pre zamestnancov plantáží v rozvojových a prahových krajinách menia podmienky obchodovania.

Fashion Fit

Fashion Fit označuje strih, ktorý zodpovedá aktuálnym trendom.

Fitted Cut

Pojem „Fitted Cut" označuje strih, ktorý je užší, ale nie natoľko ako strih „Slim Fit".

Flanel

Klasický flanel je z vlny. Flanel má mäkší a savejší charakter ako iné tkaniny a je aj napriek skutočne nízkej hmotnosti veľmi hrejivý.

Flatlock

Flatlock = plochý steh, široký steh, flatlockový steh. Široký steh je ozdobný. Je vhodný na úzke priliehavé odevy, pretože nedochádza k narušeniu z dôvodu prídavku na šev.

Fleece

Fleece je anglické označenie pre velúrovú látku, ktorá je väčšinou vyrobená z polyesteru. Fleece je veľmi mäkký, ľahký, priedušný, ľahko sa udržuje, rýchlo schne a má dobré tepelnoizolačné vlastnosti.

Fluorescenčné

Fluorescencia je typ luminiscencie, pri absorpcii UV žiarenia dochádza k emitácii viditeľného svetla.

Froté

„Froté" je označenie pre tkaninu, v ktorej sú používané efektové alebo skané tvarované nite, čím vzniká slučkovitá štruktúra. Štruktúra však nie je tak objemná a mäkká ako pri slučkových tkaninách.

G

Garment wash (jemné spranie)

Procesom jemného zaprania je znížené nebezpečenstvo zrazenia materiálu a výrobok získava mäkký omak a mierne vypraný vzhľad.

Gauge

Gauge je merná jednotka. Označuje na základe počtu ôk jemnosť textilného výrobku. Čím vyššia je hodnota gauge, tým jemnejší tovar.

GO/RT 3279

GO/RT 3279 je norma, ktorá stanovuje minimálne požiadavky na výstražné ochranné odevy.

GOTS

GOTS je skratka pre Global Organic Textile Standard. Ide o celosvetový štandard v oblasti spracovania textilu. Klasifikuje textílie, ktoré sú vyrobené z biologicky pestovaných prírodných vlákien a spĺňajú ekologicko technické požiadavky s ohľadom na výrobný reťazec a sociálne kritériá.

H

Hrubá (heavyweight) bavlna

Ťažká bavlna, ktorej plošná hmotnosť je viac ako 260 g/m². Často je používaná v pracovných odevoch do "ťažkých podmienok", napr. outdoor alebo stavebníctvo.

Hydrafort polyester

Hydrafort polyester je vodotesný materiál, odolný voči vetru. Vonku ponúka spoľahlivú ochranu proti prírodným živlom.

I

Indigo Dye

Indigo Dye znamená „farbené indigom". Indigo je tmavo modré farbivo.

Interlock

Označenie Interlock (anglický výraz pre „zubovanie") je používaný pri pletáži, ktorá vyzerá na oboch stranách rovnako, pretože sú vzájomne spájané dva diely s jemným rebrovaním. Tým sú vidieť iba lícové oká. Rubové oká sú vo vnútri a nie sú viditeľné. Vzniká hrejivý, pružný a hladký povrch látky. Je teda možné takmer úplne vylúčiť "púšťanie ôk".

Isotex 5.000

Isotex je vodotesná a priedušná membrána, ktorá chráni proti vetru. Je vhodná predovšetkým na outdoor. Existujú rôzne varianty, ktoré zvýrazňujú rôzne vlastnosti ochrany proti nepriazni počasia. Membrána Isotex 5000 je kompletne vodotesná pre vodný stĺpec až 5000 mm.

Taliansky golier

Je označovaný aj ako cutaway alebo žraločí golier. Jedná sa o módny vysoký golier so špičkami ďaleko od seba.

J

Jednoliaci džersej (pozri tiež: Džersej

Džerzej je označenie bavlneného džerseja, pleteniny s matným povrchom, ktorá sa líši svojou spodnou stranou. Džersej je jemne pletený, elastický, priedušný a mimoriadne mäkký na pokožke.

Juta

Juta je prírodné vlákno, ktoré je úplne biologicky odbúrateľné. Prírodné vlákno je označované aj ako „zlaté vlákno", pretože má zlatistý a hodvábny lesk.

K

Vrecko holster

Vrecko, ktoré sa používa na pracovné oblečenie a je umiestnené na nohaviciach. Je určená napr. na náradie, skrutky, klince a pod. Holster je tiež pohotovostné vrecko alebo taška, pretože vďaka nej zostávajú ruky voľné a pracovník má napriek tomu stále všetko po ruke.

Kapucňa Balaclava

Kukla, ktorá zakrýva hlavu a krk a spravidla ponecháva voľnú iba partiu očí.

Kapucňa typu múmie

Úzko priliehajúca kapucňa, ktorá odkrýva iba tvár.

Kaučuk

Kaučuk (indiánsky cao = strom; ochu = slzy) je označenie pre elastické polyméry, z ktorých je vyrábaná guma. Skladá sa predovšetkým z polyméru cis-1,4-Polyizoprén.

Keper

Keper alebo tiež anglicky "twill" je skrátené označenie pre keprovú väzbu. Jedná sa o jednu z troch základných väzieb tkaných látok. Keprové väzby spoznáme podľa šikmých súbežných riadkov. Najznámejšou tkaninou s keprovou väzbou je denim, modrobiela džínsovina.

Kevlar®

Kevlar je veľmi tuhé, silné a ohybné aramidové vlákno odolné proti roztrhnutiu a pôsobeniu teplotných vplyvov, používa sa často pre nepriestrelné vesty, neprerezné rukavice, protipožiarne obleky, zosilnenie pneumatík, brzdové obloženie bez azbestu, optické káble, špeciálne laná, súčasti lietadiel, lyží trampolín, tenisových rakiet a bezpečnostných prilieb. Je ľahšia ako oceľ, ale napriek tomu pevnejšia.

Klopa, pätka

Tieto pojmy sa používajú rôzne. Klopy poznáme predovšetkým z kabátov a sák. S tým súvisí aj výraz výložka alebo nárameník, teda prvok, ktorý sa používa na ramenách, často na označenie hodnosti. Pätka je označením na zatváranie vreciek, napr. na kabátoch.

Koženka PU

Imitácia kože. Väčšinou pozostáva z kombinácie textilnej nosnej látky a plastovej vrchnej vrstvy.

L

Ľan

Ľan a vlna patria k najdlhšie používaným tkaninám. Ľan bol používaný už pred viac ako 6000 rokmi. Jeho prirodzenou vlastnosťou je hubenie baktérií, je takmer antistatický, odpudzuje nečistoty a dokáže pojať až 35% vzdušnej vlhkosti bez toho, aby mohol byť vnímaný ako vlhký. Okrem toho má ľan chladivé aj hrejivé vlastnosti. Vizuálne má ľan prirodzený lesk. Súčasne je aj mierne náchylný na pokrčenie.

Golier typu kimono

Tento typ goliera má pôvod v Ázii. Je skutočne pevný, udržuje si pekný tvar a na šiji je mierne zdvihnutý.

Golier Button Down

Golier Button Down je mäkký golier bez výstuh. Špičky goliera sú ku košeli pripnuté gombíkmi.

Golier cutaway

Golier cutaway (aj žraločí golier) je vysoký módny golier so špičkami ďaleko od seba.

Golier Kent

Rozšírený typ košeľového goliera. K videniu je najmä pri pánskych košeliach. Je tvorený veľkým vyhrňovacím golierom s dlhými koncami a jedným gombíkom.

Golier mao

Mao má svoj pôvod v Ázii. Ide o rovný stojačik.

Golier New Kent

New Kent je o niečo viac rozšírený golier. Nie je tak široký ako žraločí golier, ale súčasne nie je tak špicatý, ako golier kent.

Lišta proti vetru

Lišta proti vetru je pruh látky, ktorý je umiestnený za zipsom, aby zadržiaval vietor a vodu.

Loose Fit

Loose Fit je voľný a ležérny strih.

Lyocell

Pri výrobe vlákna Lyocell dochádza k priamemu uvoľneniu a vtknutiu celulózy. Rozpúšťadlá je možné takmer kompletne znova použiť. Prvé vlákna Lyocell na trhu mali označenie Tencel. Textílie vyrobené z vlákien Lyocell majú hladký a chladivý omak s priebežným spádom. Okrem toho nemajú tieto textílie prílišný sklon k stláčaniu a je možné ich prať a aj chemicky čistiť.

M

Manžety typu Cocktail

Jedná sa o manžetu s dvoma gombíkmi. Gombíky sú sčasti kryté druhou vrstvou látky. Iné označenie manžety cocktail je „neapolská manžeta".

Martindale test

Pomocou testu Martindale je testom mechanickej oderuvzdornosti textílie. Kontrolovaná látka je pritom otieraná o štandardný materiál tak, aby bolo simulované prirodzené opotrebenie počas určitého času. Cykly oderu (merná jednotka: Martindale) sú počítané až do konca testu. Test končí, akonáhle dôjde k roztrhnutiu 2 vlákien na testovanej látke alebo dôjde k viditeľnému rozpadu. Čím vyšší počet otáčok, tým odolnejšia je teda látka proti oderu.

Matte

Označenie matného povrchu (pre farby Pantone).

Medium fit

Medium Fit je strih, ktorý nie je ani veľmi široký, ani zvlášť úzky.

Mäkčenie peach

Takto označené textílie majú mimoriadne mäkký omak (podobne ako broskyňa, anglicky peach).

Melanžová priadza

Melanžová priadza je viacfarebná priadza, vytvorená zmiešaním a skaním viacfarebných vlákien.

Melier

Melírované látky sú zmiešané z rôznofarebných vlákien. Ich vzhľad je preto skôr nepravidelný s farebnými prelivmi.

Membrána TPU

TPU je skratkou pre termoplastický polyuretán. Označením „membrána" nazývame veľmi tenké fólie z rôznych polymérov. Tejto membrány sú schopné odviesť molekuly vodných pár z potu na druhú stranu membrány. Membrána tak zaisťuje priedušnosť textilu.

Mercerovaná bavlna

Po vybielení sú bavlnené textílie často navyše mercerované. Merceráciou vlákna napučia a obličkový prierez sa zmení na kruhový. Okrúhly tvar rovnomerne odráža svetlo a omak je príjemne mäkký. Mercerovaná bavlna má preto mimoriadne ušľachtilý lesk a lepšie vsiakne farbivá.

Mesh

Mesh je jednotka označujúca veľkosť ôk. Mesh navyše označuje priedušnú textilnú sieťovinu, ktorá je často používaná na výrobu veľkoformátových reklamných potlačí, hokejových dresov a baseballovej čiapky, priebežne je ale používaná aj v textilnom priemysle.

Metráž rukáv

Látky pradené do kruhu. Metráž v tomto prevedení umožňuje napr. výrobu tričiek bez bočných švov.

Micro Fleece

Microfleece na rozdiel od bežného fleece nežmolkuje, pretože je tenšia, jemnejšia a kvalitnejšia. Microfleece odoláva vetru a vode a napriek tomu je priedušný. Materiál je preto ideálny na športové textílie, napr. formou vnútornej podšívky vo funkčných bundách.

Microfleece

Microfleece je tenšia, jemnejšia a kvalitnejšia ako bežný fleece. Je tvorený veľkým počtom jemných vlákien, medzi ktorými sa tvorí hrejivá vrstva vzduchu, ktorá zaistí vyváženú telesnú klímu. Tkanina odpudzuje vietor a vodu a napriek tomu je priedušná. Vzhľadom na to, že je microfleece mimoriadne ľahký, je vhodný ako funkčná vrstva pre športové odevy. Microfleece je všeobecne kvalitnejší ako bežný fleece a zásadne nežmolkuje.

Mikro piké

Piké je tkanina (väčšinou bavlnená) s reliéfovou štruktúrou. Vzhľad je podobný prešívaniu. Mikro piké je piké z jemnejších priadzí s užším rastrom.

Mikropolyester

Pojmom mikropolyester označujeme veľmi jemné priadze, ktorých jednotlivé vlákna sú jemnejšie ako 1,0 dtex (decitex). Údaj 1,0 dtex znamená, že 10 000 metrov priadze váži iba jeden gram. Vďaka ľahkým vláknam je látka mimoriadne poddajná a má mäkký omak. Polyesterové mikrovlákna sú používané napr. na imitáciu kože (Alcantara) s možnosťou prania.

Mikrovlákno

Ide o vysoko technologicky vyspelé vlákno. Vo väčšine prípadov je mikrovlákno vyrobené z polyesteru. Mikrovlákno je tkanina vyrobená z miliónov mikro jemných vlákien. Tkanina je takmer nepriepustná vetru a dažďu. Tkaninou sa ale môže dobre odparovať telesná vlhkosť v podobe pary.

Modal

Prírodné vlákno modal je získavané z bukového dreva. Podobá sa viskóznym vláknam. Je tvorené prírodnou buničinou a obsahuje 100 percent celulózy. Výhodou vlákien modal je napr. vysoká miera pohlcovania vlhkosti a rýchle schnutie.

Modern Cut

„Modern Cut" je anglické označenie pre „moderný strih".

Molton brushed

Označenie pre textílie, ktoré sú extra zdrsnené a majú veľmi mäkkú vnútornú stranu.

Molton unbrushed

Označenie textílií, ktoré nie sú zdrsnené a majú reliéfny povrch.

Mykaná bavlna

Mykaná bavlna je vlákno, ktoré je známe aj pod pojmom vata. Tento výrobok vzniká počas procesu predbežného mykania. Zapletené chuchvalce vlákien sú na špeciálnom spriadacom stroji (mykací stroj) mykána a neusporiadané chuchvalce surovej bavlny sú rozvoľnené a sú odstránené prípadné nečistoty.

N

Nálepka TearAway

Túto nálepku môžete ľahko odstrániť (odtrhnúť). Návod na pranie a údaje v súlade so zákonom o označovaní textílií je väčšinou na etikete na bočnom šve, ktorá sa neodstraňuje.

Necktape

Anglické označenie šijového goliera. Šijový golier je golier, používaný na zosilnenie šijovej oblasti textílie.

Neoprén

Neoprén je vyrábaný komplikovaným procesom z peneného syntetického kaučuku. Kaučuk je pritom napenený a vulkanizovaný tak, aby vznikli uzavreté, pokiaľ možno čo najmenšie plynové bublinky, ktoré sú úplne rovnomerne rozdelené v hrúbke materiálu. Tieto plynové bublinky, teda nie samotný kaučuk, neskôr zaistia tepelnú izoláciu.

Non woven

Non woven (netkané) označuje látky, ktoré neboli vyrobené procesom tkania.

Nopková priadza

Ide o efektnú priadzu, ktorá je v určitých častiach silnejšia (nopky/uzlíky), ktoré sú tvorené počas procesu skania. Hotová nopková tkanina je často používaná na výrobu dámskych šiat.

Nylon taslan

Nylon taslan je tkanina vyrobená z polyamidových vlákien. Použité polyamidové vlákno je nylon. Nylon taslan je extrémne vodoodpudivý a nepriedušný.

Nylon

Nylon je umelé vlákno z polyamidu s mimoriadne jednoduchou údržbou a vysokou odolnosťou. Nekrčí sa a rýchlo schne. Preto je nylon ideálnym materiálom pre športové, ale aj elegantné odevy.

O

OCS (Organic Content Standard)

Skratka OCS znamená Organic Content Standard. Tento štandard kontroluje organické materiály od zdroja až po finálny výrobok a verifikuje podiel organického materiálu.

Organická bavlna

Bavlna z kontrolovaných biologických pestární.

Ošetrenie enzýmy

Bavlna alebo priadza sú ošetrené enzýmami tak, aby došlo k zvýšeniu kvality. Ošetrenie bavlny enzýmami patrí k neodmysliteľným metódam v oblasti zušľachťovania textilu. Enzýmy majú schopnosť regenerácie. Z tohto dôvodu vzniká minimum odpadových látok. Vďaka tomu je použitie mikroorganizmov v textilnom priemysle nezávadné aj z hľadiska ekológie.

Otoman

Pojem otoman je skrátenou formou pre tkaninu ottomane. Otoman je tkanina s priečnym rebrovaním. Silné priečne rebrá vznikajú prevedením útkov z vlákien vlny alebo iných vlákien. Otoman sa často používa na kabáty a šaty.

Oxfordská látka

Oxford je farebne tkaná, silná košeľovina z bavlny. Je vyrábaná klasickou panamovou väzbou. Tkanina je rustikálna na omak a napriek tomu je mäkká a odolná.

P

Paspulka

Úzka je úzka páska vo forme malého lemu. Farebne je väčšinou odlišná. Používa sa na ozdobenie odevov v lemoch, sámkoch a na rozparkoch.

PEVA

Skratka pre polyetylénvinylacetát.

Pevný šev

Rovný šev, ktorý má rovný priebeh aj v spodnej nite.

Pigment Dye

Anglické označenie pre pigmentové farbenie (pozri pigmentové farbenie).

Pigmentové farbenie

Nerozpustné farbivá označujeme ako pigmenty. Pigmentové farbivá sú také farby, ktoré sú zalakované do pigmentov. 50% textilných potlačí po celom svete je prevedených pomocou pigmentových farieb. Zatiaľ čo je farbenie pigmentovými farbivami vhodné pre všetky druhy vlákna (prírodné aj umelé), stretávame sa s pigmentovým zafarbením len zriedka. Používa sa iba na vytvorenie svetlých a stredných detailov. Odolnosť farby proti treniu nie je pri tmavých detailoch dostačujúca.

Piké

Piké (franc. piqué) je tkanina (väčšinou bavlnená) s reliéfovou štruktúrou. Vzhľad je podobný prešívaniu.

Pilltest

Test stanoví mieru tvorby žmolkov na tkanine.

Piping

Piping je anglickým výrazom pre paspulku. (pozri paspulka)

Plachtovina

Pojem plachtovina označuje silnú a hustú tkaninu z bavlny alebo ľanu s vodoodpudivou impregnáciou.

Plochý úplet

Plochý (rebrový) úplet je často označením pre strojne pletené svetre a bundy. Plochý pletací stroj slúži na strojové pletenie a rýchlu výrobu pletených textílií.

Plsť

Plsť je pevný textilný útvar zložený z prírodných a umelých vlákien, ktoré sú do seba spletené v priebehu procesu plstnatenia.

Poločesaná bavlna

Bavlna, pri ktorej odpadajú procesy česania a vyhladzovania zväzkov vlákien pred procesom pradenia. Poločesaná bavlna preto nie je tak pevná alebo rovnomerná ako bavlna česaná.

Polyakryl

Polyakryl je priemyselné vlákno. Vlákno je podobné vlne, objemné, veľmi ľahké, ľahko sa udržuje, je stálofarebné na svetle a odolné proti chemikáliám. Z dôvodu schopnosti nasiakavosti vlhkosti a jej odvádzania je vlákno často používané v športovom oblečení.

Polyamid

Umelé vlákna ľahšie ako hodváb, elastické, nekrčivé, odolné proti moliam a mimoriadne odolné proti roztrhnutiu aj v mokrom stave. Polyamid je extrémne odolný proti oderu a zachováva si tvar, ale súčasne je chúlostivý na kontakt so žehličkou, sušenie v sušičke, kontakt s dezodorantmi, bielidlami, odstraňovačmi škvŕn a na slnečné žiarenie. Polyamid bol uvedený na trh v USA v roku 1939 pod obchodnou značkou nylon.

Polyester Cotton Touch

Umelé vlákno, ktoré je na dotyk aj vzhľadom ako bavlna.

Polyester Mesh

Priedušná textilná sieťovina s jemnou čiastočne otvorenou štruktúrou vzoru.

Polyester

Polyester je všestranne použiteľná syntetická látka, ktorú je možné vyrábať za výhodných podmienok a umožňuje výrobu cenovo výhodného vrchného oblečenia, bielizne a pod. Ďalšími výhodami látky je ľahká údržba a často aj skutočnosť, že ju nie je nutné žehliť. Odolné farby zostávajú dlho intenzívne a nevyblednú ani po opakovanom praní. Výhodou je nižšia priedušnosť v porovnaní s bavlnou.

Polyesterové ponžé

Druh tkania, pri ktorom vzniká veľmi hustá tkanina. Tkanina má z oboch strán rovnaké vlastnosti a vyznačuje sa matným až stredne svetlým leskom.

Polyesterový tvil

Polyesterový tvil (keper) je elastická tkanina s ušľachtilým štruktúrovaným vzhľadom.

Polykarbonát

Polykarbonát (PC) je termoplastická umelá hmota, ktorá sa často používa ako alternatíva skla. Polykarbonát je transparentný a bezfarebný, je možné ho ale aj zafarbiť. Vzhľadom na to, že je polykarbonát skutočne drahý, používa sa často iba tam, kde sú ostatné plasty príliš mäkké, rozbitné, chúlostivé na poškriabanie, majú príliš nízku tvarovú stálosť alebo nie sú dostatočne transparentné.

Polyuretán

Mimoriadne všestranná a odolná umelá hmota. Používa sa na výrobu textílií, obuvi, nábytku, matracov, lekárskych prístrojov, chladničiek, automobilov a izolačných hmôt.

Ponžé

Pozri polyesterové ponžé

Popelín

Označení pro mírně žebrovanou tkaninu v plátnové vazbě z bavlny nebo viskózové příze.

Povrchová úprava AC

Akrylová povrchová úprava, jejím působením je látka vodoodpudivá.

Praní v enzymech

Viz ošetření pomocí enzymů

Práno v enzymech

Viz ošetření pomocí enzymů

Práno v silikonu

Textilie prané v silikonu mají velmi měkký omak. Je ho dosaženo procesem praní, při kterém je přidáván silikon. Efekt se po několika vypráních vytrácí.

Pre Shrunk

Pre Shrunk je anglické označení pro úpravu předpíráním proti srážení. Předpírání proti srážení zabraňuje srážení textilií při praní.

Předem vysráženo

Další označení pro předem vysrážený materiál. Oděvy s úpravou vysrážením předem se při praní dále nesrážejí.
Předepráno proti srážení. Tato úprava zabraňuje srážení textilií při praní. Další označení je „Pre Shrink".

Předepráno

Předeprané textilie mají pevné švy a lepší savost vláken. (Výjimka: Acryl Color)

Příze Belcoro®

Vysoce kvalitní a ekologický materiál, který byl vyroben a používá se firmou Fruit of the Loom.

Příze Low Twist

Ke zvýšení pevnosti a trvanlivosti je příze při .předení splétána Méně splétaná příze (Low Twist) může být tvořena pouze barevným vlákny s delším staplem. Díky většímu množství vzduchu a prostoru mezi vlákny je tak tento druh příze mimořádně měkký a savý.

Priadza Mouliné

Priadza z rôznych farebných, vzájomne prepletených jednotlivých vlákien.

Priedušná povrchová úprava

Priedušná povrchová úprava Povrchová úprava, ktorá je nanášaná priamo na tkaninu, spravidla polyester alebo polyamid, aby látka bola priedušná alebo neprepúšťala vodné pary, takže dochádza k odvádzaniu potu odevom smerom od tela.

Priedušné membrány

Podobne ako priedušná úprava zaistí, aby látka bola priedušná, takže dochádza k odvádzaniu potu odevom smerom od tela. Zvonku dovnútra tkaniny s membránou neprepúšťajú vietor alebo vodu.

Priedušné

Tkanina, ktorá odvádza od tela vlhkosť a bráni vzniku tepelných strát z dôvodu vlhkého alebo mokrého oblečenia.

Priepustnosť vodných pár

Taká tkanina je priedušná. Má schopnosť odvádzať vodné pary smerom von.

Protisrážlivá úprava

Táto úprava odevov zaistí minimálnu zrážanlivosť odevov počas prania.

Prstencovo pradená bavlna

Bavlna z prstencovo pradenej priadze. Prstencové priadze sú hodnotná priadza s určitou kvalitou a dĺžkou vlákna. Kvalita vlákna je vytvorená procesom mykania a následným natiahnutím a skrútením na takzvanom prstencovom dopriadacom stroji. Výsledkom je jemná priadza.

PST (perfect sweat technology) B&C

PST označuje látku z 3 vlákien, ktorej vonkajšia strana je z jemnej bavlny a vnútorná strana zo silnejšieho polyesteru. Výhodou je príjemný omak na vonkajšej strane, dobrá odolnosť proti praniu a vynikajúca odolnosť proti žmolkovaniu na vnútornej strane.

Polguľaté sedlo

Vsadená polguľatá látka na chrbte, od jedného ramena k druhému.

PVC

Skratka pre polyvinylchlorid. Termoplastický polymér, vyrábaný polymerizáciou vinylchloridu monoméru do reťazcov. PVC rozdeľujeme na tvrdé a mäkké PVC. Tvrdé PVC sú používané napr. v okenných profiloch, rúrkach a debniacich doskách, mäkké PVC na opláštenie káblov a na podlahové krytiny.

R

Racerback

Pojem Racerback sa vzťahuje na odevy typu podprsenka alebo top, ktorých ramienka sa zbiehajú v hornej časti chrbta medzi lopatkami. Tento strih často nájdeme na zadnej časti dámskych plaviek.

Raglán

Označenie pre zvláštny strih rukávov. Šev rukáva je šikmý a zasahuje až ďaleko ku krku. To znamená, že sa rukáv dotýka lemu okolo krku a uzatvára súčasne aj časť ramien.

Ramenný lem

Ramenný lem je podobne ako šijový lem prvok, ktorý slúži na zosilnenie textílie v oblasti medzi ramenami.

Raw cut

Jedná sa o textílie s nezačistenými lemami.

Raw edge

Anglické označenie pre strižný okraj.

Rayon

Umelé vlákno, označované aj ako viskóza. Vzhľadom k tomu, že vlákna látky sú vyrobené z prírodnej celulózy, je materiál rayon skôr prírodný ako syntetické vlákno.

Reaktívne farbenie

Priadze a látky z vlny, hodvábu, bavlny a viskózy je možné farbiť metódou reaktívneho farbenia. Pri reaktívnom farbení sa látka spája s farbivom chemickou väzbou. Farby tak zostávajú žiarivejšie, ale je možné ich prať len do 60 ° C a nie sú odolné proti chlóru.

Reaktívne farbivá

Reaktívne farbivá pozostávajú z chromoforu, ktorý udáva farbu, jednej alebo niekoľkých skupín spôsobujúcich rozpustnosť a z jedného alebo niekoľkých reaktívnych jadier, ktoré sú premosťujúcimi článkami oddelené od chromoforu. Príkladom reaktívnych farieb sú Basilene, Novacrone, Lanasole, Procione, Remazole.

Regular fit

„Regular fit" znamená klasický, bežný strih.

Retail Fit

Strih a tvar určený pre príslušný maloobchod.

Retiazkový steh

Býva označovaný aj ako retiazka. Jedná sa o jeden z najdôležitejších stehov pri vyšívaní na zošitie dvoch látok. Ihla je vpichnutá vedľa miesta výstupu vpichu a je vytvorená slučka. Slučka je teraz položená okolo nového miesta vpichu. Vzniká vzhľad retiazky.

Ripstop

Ripstop (nylon) sú látky, ktoré sa často používajú na výrobu stanov, drakov, padákových klzákov, plachiet, batohov a športových odevov, pretože sú veľmi odolné proti roztrhnutiu. Sú vyrobené zvláštnou technikou tkania, v ktorej sú vo vzdialenostiach cca 5 až 8 milimetrov integrované silnejšie vlákna do inak tenšej tkaniny. Tkanina tak získava „štvorčekovú štruktúru".

Rukáv Set-In

Vsadený rukáv. Šev prebieha u týchto rukávov cez ramená.

Rukávy Cap Sleeve

Veľmi široké rukávy, označované aj ako krídlové.

Rybia kostra

Rybia kosť, aj pod názvom rybina alebo rybia kosť. Ide o zvláštny spôsob tkania. Pri tomto spôsobe tkania vzniká diagonálna štruktúra, ktorá pripomína rybí skelet.

Rybina

Ide o zvláštny spôsob tkania. Pri tomto spôsobe tkania vzniká diagonálna štruktúra, ktorá pripomína rybí skelet. (pozri tiež rybiu kostru)

S

Šálový golier

Okrúhly golier, pričom je vrchný golier spojený reverzne. Dva šály podobné pruhy vybiehajú zo zadnej prostrednej časti goliera okolo výstrihu. Na prednom zapínaní sa kríží.

Zamat

Zamat je tkanina, v ktorej prekrýva vlas tkaniny plochu základnej väzby. Vlas má dĺžku maximálne dva až tri milimetre. Zamat je na dotyk mäkký, ale z dôvodu krátkeho vlasu v porovnaní s velúrom a plyšom je o niečo tvrdší. Zamat bol pôvodne vyrábaný z hodvábu. V súčasnosti je zamat väčšinou vyrábaný z bavlny alebo umelého hodvábneho zamatu.

Sanforizované

Sanforizácia (aj zrážanie) je proces prania textílií, pri ktorom dochádza zámerne k procesu zrážania. Tým má byť do budúcnosti zabránené zmenám tvaru. Sanforizácia je patentovaná metóda zrážania. Zaručuje, že textil sa neskôr zrazí maximálne o 1 %.

Satén

Satén je tkanina vyrábaná atlasovou väzbou. Preto sa mu tiež hovorí atlas. Satén je predovšetkým používaný v odevnom priemysle. Lesk po dopade svetla, ktorý je pre satén typický, je dosiahnutý výrobnou metódou.

Scotchlite

3M-Scotchlite je reflexný materiál, ktorý obsahuje vysoký počet mikroskopických malých reflexných sklenených guličiek. Materiál zvyšuje bezpečnosť užívateľa za tmy, pretože je viditeľný na vzdialenosť 160 m. Používa sa napr. na emblémy alebo dekoračné pásky.

Sedlo

Označenie vsadeného kusu látky (lemy) na odevoch.

Separácia

Pri separačnej tlači je pomocou počítačovej techniky vypočítané z obrázku, ktorý bol tlačený sadou 4 farieb, až 13 samostatných farieb. Tým je možné získať aj na textíliách obrázky s vernými farbami. Separačná tlač sa často používa na potlač tmavých textílií

Sheer džersej

Veľmi jemný džersej.

Šifón

Šifón je jemná na povrchu kučeravá tkanina pripomínajúca závoj z hodvábu alebo umelých vlákien. Vďaka tenkému pozdĺžnemu vrúbľovaniu vyzerá povrch nepravidelne.

Šijový golier

Golier, používaný na zosilnenie šijovej oblasti textílie.

Silver finish

Silver finish označuje antibakteriálnu a protipachovú úpravu textílií.

Šitie dvojitou ihlou

Dvojitá ihla obsahuje dve ihly. Pomocou dvojitej ihly môžete na vrchnej strane prišiť súčasne paralelne dva švy, zatiaľ čo spodná niť vytvára kľukatý šev.

Skané froté

Materiál získava štruktúro otvorených ôk tým, že pri tkaní je okrem bežného útku a osnovy vtkaná aj retiazka vlasu. Tým sa tvoria oká. V prípade skaného froté sú priadze navyše pred tkaním vzájomne do seba skrútené. Skrútením priadze je materiál pevnejší, má väčší reliéf a je odolnejší ako bežné froté. Skané froté spája dobrú nasiakavosť vody a vysokú odolnosť. Materiál je preto vhodný na trvalé použitie.

Skaný velúr

Velúr je látka s mäkkým, zamatovým povrchom. Skaný velúr je tým, že sú očká skané, pevnejšie. Okrem iného má značný masážny efekt.

Slepý steh

Slepý steh je skrytý šev. Ďalším označením je „neviditeľný steh".

Slim Fit

Odevy so strihom „Slim Fit" sú úzke a úzko strihané. Odevy so strihom slim fit sú spravidla vyrobené z elastického materiálu tak, aby úzko priliehali k telu.

Slub (žerzej)

Slub je výraz z angličtiny voľne preložený ako "zosilnenie vlákna". Odevy z materiálu typu slub sú vyrobené zo žíhanej priadze, ktorá je pravidelne alebo nepravidelne pozdĺžne zosilnená.

Smernica ES 89/686/EEC

Smernica ES 89/686/EEC klasifikuje použitie osobných ochranných pomôcok pri práci.

Smernica WRAP

WRAP je skratkou nezávislej americkej organizácie Worldwide Responsible Accredited Prdouction. Organizácia sa zasadzuje o zlepšenie pracovných podmienok v továrňach odevného priemyslu. K štandardom WRAP patria: Zákaz nútenej a detskej práce, zákaz obťažovania a zneužívania, úhrada zákonom stanovených minimálnych miezd vrátane sociálneho poistenia, zaručenie bezpečného a zdravého pracoviska a pod.

Zmes polybavlny

Jedná sa o textíliu zo zmesi polyesteru a bavlny.

Zmiešaná tkanina

Tkanina tvorená minimálne dvoma druhmi vlákien (prírodná alebo umelá). Zmiešaná tkanina kombinuje kladné vlastnosti použitých látok. V porovnaní s použitými materiálmi (v čistej podobe) sa jedná o cenovo výhodný kompromis s ohľadom na vlastnosti, komfort a vzhľad. Starostlivosť o zmiešanú tkaninu musí byť vždy v súlade s najchúlostivejším druhom použitého vlákna.

Slučková tkanina

Tkanina podobná froté. V niektorých oblastiach sú z dôvodu úspory materiálu slučky iba z jednej strany. Slučky z oboch strán sú naopak volené v prípade, keď sú obe strany tovaru pohľadové. Velúr vzniká zastrihnutím slučiek na vrchnej strane.

Softshell

Tieto textílie obsahujú elastickú tkaninu, ktorá zaručuje maximálny komfort pri nosení z dôvodu odolnosti proti vetru, priedušnosti a absolútnej odolnosti proti vode. Vonkajšia strana tkaniny obsahuje 93% polyester a 7% elastanu, stredná vrstva z priedušnej membrány TPU. Vnútornú stranu tvorí microfleece, ktorý zaistí extra tepelný komfort.

Softspun®

Softspun je vlastná značka výrobcu Fruit of the Loom. Fuit of the Loom takto označuje mimoriadne mäkkú bavlnu.

Softstyle®

Softstyle je vlastná značka výrobcu Gildan. Gildan takto označuje mimoriadne mäkkú bavlnu.

Kosáčikový steh

Kosáčikový steh je polguľatý steh, ktorý sa na zadnej strane prebieha od jedného ramena k druhému.

Štandard Öko-Tex

Jedná sa o kontrolný systém, ktorý overuje zdravotnú nezávadnosť výrobkov. Testy posudzujú, či nie sú prekročené medzné hodnoty škodlivín v textíliách (ťažké kovy, zvyšky pesticídov, farbivá AZO, formaldehyd). Textílie, ktoré tieto kritériá spĺňajú, získajú certifikát Öko-Tex Standard 100.

Steh overlock

Overlock je označením stehu, v ktorom je hodná niť blokovaná spodná. Toto prevedenie bráni uvoľneniu hornej nite zo švu. Tým je možné šiť overlockom cez okraj látky, švy sú veľmi čisté a nestrapkajú sa.

Stojačik

Označenie stojatého goliera.

Streč

Streč je veľmi elastická tkanina.

Strih bootcut

Bootcut je strih nohavíc, ktorý zvýrazňuje tvar stehien a od kolien dole je rozšírený.

Sublimačná tlač

Pomocou atramentu, ktorý reaguje na teplotu, je nanesený požadovaný motív na príslušný predmet. Výhodou tejto metódy potlače je, že atrament sa stáva súčasťou štruktúry nosného materiálu a tlačené motívy na tkanine samotnej neblednú ani sa netrhajú ani po niekoľkých praniach.

Symmetre Fleece

Pohodlný a súčasne veľmi praktický materiál. Je vybavený funkciou proti žmolkovaniu, rýchlo schne, ľahko sa udržuje a je mäkký na omak. Symmetre Fleece je veľmi vhodný pre outdoor a odevy typu lifestyle.

T

Taffeta

Taffeta je tkanina s decentnou štruktúrou a jemným zamatovým leskom. Je vhodná predovšetkým na blúzky, ľahké letné košele, šatky a šály, pretože je veľmi ľahká a voľná. Nepravidelný vzhľad a mierny vlas prepožičiava tkanine mimoriadny šarm.

Taft

Bavlnený taft má na vrchnej strane jemné priečne rebrovanie, ktoré vzniká tesne tkanou osnovou. Pokiaľ je osnova veľmi jemná, je tento efekt ešte výraznejší. Pri použití určitých surovín alebo dodatočným zušľachtením dochádza vo väzbe k vzniku lesklého povrchu.

Tailor fit

Strih tailor fit výrazne kopíruje postavu.

Tank top

Dámsky top bez rukávov (s ramienkami).

Technika Spray Print

Táto technika umožňuje nanášať na látky vzory.

Teddy fleece

Mimoriadne mäkký fleece.

Tencel®

Materiál, ktorý je mimoriadne príjemný na pokožku. V porovnaní s bavlnou môže pojať až o 50% viac vlhkosti. Veľmi rýchlo schne a zaistí optimálny pocit pri nosení a telesnú klímu.

Teplákovina French Terry

Pojem „French Terry" označuje veľmi pevnú džersejovú látku s podielom bavlny cca 95 %. Na vnútornej strane má látka mäkký vlas, na vrchnej strane je kartáčovaná.

Termoplastický materiál

Pri vyšších teplotách tento materiál zmäkne a je možné ho tvarovať bez toho, aby došlo k zmene chemických vlastností.

Ťažká bavlna

Pojmom ťažká bavlna označujeme bavlnené úplety, ktoré sú vyrobené z veľmi silných bavlnených vlákien a sú úzko pletené.

Thinsulate®

Thinsulate je obchodná značka spoločnosti 3M Corporation pre tepelnoizolačnú tkaninu z umelého vlákna.

Tie-Fix©

Tie Fix je prvok na gombíkovej lište košele, ktorý pomocou očka na kravate zaistí, aby kravata zostala pri ohýbaní alebo zohýbaní na svojom mieste.

Tkané froté

Tento materiál patrí k pravým tkaninám s vlasom. Takmer všetky druhy froté, ktoré sú používané v kúpeľniach, sú tkané froté. Froté je vyrábané na špeciálnych tkáčovských strojoch. Počas tkania sú vytvárané slučky. Charakteristických slučiek je dosiahnuté tým, že osnova prebieha pri tkaní slučkami. Existujú ale dva základné druhy froté. Rozdiel je v spracovaní: U jedného druhu sú slučky metódou tkania opäť votkávané. Tým je tento materiál jemnejší ako bežné froté.

Tkanina Bird-Eyelet

Ľahký a elastický polyesterový materiál s funkciou regulácie vlhkosti a teploty.

Transfer label

Transfer label je potlačená odnímateľná etiketa, ktorá je väčšinou na šiji textílie. Návod na pranie a údaje v súlade so zákonom o označovaní textílií je väčšinou na etikete na bočnom šve, ktorá sa neodstraňuje.

Triblend

U týchto výrobkov je používaná látka, ktorá je vyrobená z troch vlákien bavlny, polyesteru a viskózy. Slovo „triblend" označuje niečo ako „zmes 3 prvkov". Vzhľad, ktorý vzniká pri tejto zmesi, je melírovaný. V porovnaní s bežnými melírovanými tričkami sú tričká vyrobené metódou triblend hrubšie. V prípade správneho pomeru zmesi sú vlastnosti látky dobré: Tričká sú mäkké a vysokým podielom bavlny je zaručené odvádzanie vlhkosti.

Trikotáž

Ide o pleteninu. Pri výrobe pletenín sú očká vzájomne prepletené. Trikotáž je elastická a pružná, ale nie tak ako pri pletených látkach. Výhodou trikotáže je oproti pletáži je, že trikotáž je viac chránená pred "utekaním ôk" a je veľmi nekrčivá. Trikotáž je používaná na výrobu spodnej bielizne a celého radu ďalších odevov.

Trikotáž

Trikotáž je tkanina, ktorá sa vyznačuje vysokou elasticitou a menšou hustotou materiálu ako interlock. Trikotáž je veľmi elastická a je preto vhodná na upnuté tričká. Súčasne sa jedná o cenovo výhodnú tkaninu. Rozlišujeme pomer 1:1 a 2:2. Pri trikotáži 1:1 sú oká pletené striedavo z rubu a líca, pri 2:2 sú striedavo dve oká lícové a dve rubové.

Trikotážová tkanina

Textílie, ktorých štruktúra je zameraná na tradičný rebierkový vzor. Tento vzor sa vyznačuje pozdĺžnymi rebrami. Vzor je často používaný u čiapok, svetrov a pletených búnd.

Tvil

Skrátené označenie pre keprovú väzbu. Ide o všeobecný pojem pre keprovú väzbu.

Two ply

Pokiaľ počas výroby textilu pred tkaním dôjde k vzájomnému skaniu niekoľkých jemných nití v útku a osnove, hovoríme o dvojmo skanom materiáli. Materiál je veľmi pružný a má menšiu hustotu ako interlock.

U

Unbrushed

Takto označené textílie nie sú zvnútra zdrsnené.

Uncoated

Pojem uncoated (z angličtiny „bez povrchovej úpravy") je často používaný v súvislosti s pantonenovými farbami.

Unisex

Pojem unisex označuje v textilnom priemysle odevy, ktoré sú určené pre obe pohlavia. Tieto odevy môžu nosiť ženy aj muži.

Used Look

Odevy v tejto úprave vyzerajú ako obnosené. Na dosiahnutie tohto vzhľadu sú vedené diery, roztrhnuté miesta, oprané farby a rozstrapkané lemy.

V

Valchované froté

Valchované froté je plný a mäkký materiál. Výhodou valchovaného froté je vysoká miera savosti. Plnosť je dosiahnutá voľnými slučkami mäkkých priadzí.

Velcro

Velcro (suchý zips) je značka výrobcu a výrobku. Skupina Velcro je popredným výrobcom a inovátorom suchých zipsov. Z dôvodu celého radu napodobiteľov informuje spoločnosť spotrebiteľa prostredníctvom reklamy, literatúry a marketingových kampaní o tom, že nie všetky suché zipsy sú značkové produkty Velcro.

Velúr

Velúr je látka s mäkkým, zamatovým povrchom. Velúr časom stráca vlas, pretože vlas bol orezaný a je v tkanine voľne. Tomuto javu je bránené spojením vlákna pomocou disperzie z umelého latexu.

Vetrotesnosť

Taký odev neprepúšťa vietor.

Viedenské stehy

Viedenské stehy prebiehajú na oboch stranách oblekov a šiat oblúkovito k prieramku a mierne sa klenú dole. Tým vzniká silueta podobná postave, ale nekopíruje ju úplne. Viedenské stehy sú používané aj v oblasti pánskej módy. Sú používané ako deliaci šev na chrbte saka.

Vintage

Voľne preložené „starý" alebo „staromódny". Pojem označuje predmety staršieho dátumu výroby. Rozlišujeme ale medzi skutočne starými kúskami a tými, ktoré iba vyzerajú ako staré. V oblasti predaja textilu potom hovoríme o štýle vintage. Blíži sa štýlu „Used Look", pretože aj tu nachádzame rozstrapkané lemy, vyprané farby a pod. Nová móda, ktorá ale vyzerá, ako by pochádzala z inej éry, je tiež označovaná ako „vintage".

Viskóza

Viskóza sa vizuálne najviac podobá bavlne, jedná sa ale o chemicky vytvorené vlákno. Nejde o umelé vlákno, pretože vlákno je vyrobené z prírodnej suroviny (celulózy). Módny priemysel používa vlákna ako umelý hodváb. Viskóza je ľahká a voľná a má lesklý efekt.

Vlákno Lycra®

LYCRA® je názov značky elastanu firmy INVISTA. Vlákno je natoľko elastické, že je možné ich natiahnuť na 4-7 násobok pôvodnej dĺžky. Po uvoľnení napätia nadobúda svoj pôvodný stav. Odevy, v ktorých je použité vlákno LYCRA, sú navyše pohodlné, majú stabilný strih a sú nekrčivé.

Vodný stĺpec

Merná jednotka. Označuje hustotu tkaniny na funkčných odevoch a odevoch proti dažďu. Je uvedené, aký vodný stĺpec môže na tkaninu pôsobiť, než začne prepúšťať vlhkosť. Údaj „vodný stĺpec 1000 mm" zodpovedá tlaku 1 kg/dm³. Od konkrétnej hodnoty (odevy do dažďa 1300 mm, tropiko 1500 mm a podlaha stanu 2000 mm podľa DIN) je tkanina považovaná za vodotesnú.

Vodoodpudivé

Na vodoodpudivých textíliách voda vytvára na povrchu kvapky a steká bez toho, aby prenikala dovnútra textilu. Vodoodpudivé odevy nie sú vodotesné. Pokiaľ sa budete dlhšiu dobu zdržovať na (silnom) daždi, vo vodoodpudivom odeve zmoknete. Schopnosť odpudzovať vodu je vyčíslená pri odevoch teoretickou hodnotou X mm vodného stĺpca. Úlohu ale zohrávajú tiež faktory ako spôsob prieniku vody, tlak vody a doba expozície.

Vodotesnosť

Vodotesná látka neprepúšťa vodu.

Vysráženo

Vysrážená tkanina je upravená tak, aby při zvlhnutí nedošlo k dalšímu sražení.

Výstřih Mitred V

Výstřih tvaru V vybíhající do špice.

Výstřih Scoop Neck

Jedná se o velmi velký průkrčníkový výstřih tvaru písmene U.

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti
Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Produkt bol vložený do košíku
Pokračovať v nákupe Objednať