Späť

Dress code - kódex odievania pre mužov

Počet prezretí: 2962

K etikete čiže súhrne spoločenských zvyklostí a noriem správania, patrí aj dress code. To znamená kódex obliekania určujúci, ako sa na danú, viac či menej formálnu udalosť obliecť.

Dress code - kódex odievania pre mužov

Dress code - kódex odievania po anglicky

Aj keď niektorí milovníci slovenského jazyka budú namietať, tak najlepšie je používať medzinárodné, resp. anglická hesla kódexu odievania. Ako sa vyvíja spoločnosť, vyvíja sa aj jazyk. Do slovenčiny sa stále preberajú nové cudzie slová, alebo sa cudzie slová prispôsobujú slovenskému pravopisu. Naša spoločnosť je kozmopolitná. Denne sme zahlcovaní mnohých informáciami. Prečo by sme mali vymýšľať nové výrazy, keď anglické sú všeobecne vžité a angličtina patrí k základnému vzdelaniu.

Zľavový kupón na €4 v eshope SmartMen.sk

Pre vysoko spoločenské udalosti

Black Tie a White Tie patria k vysoko formálnym udalostiam, ako je napríklad ples v opere, alebo udelenie poriadkov a vyznamenania prezidenta republiky. Málokedy máte príležitosť sa takto obliecť, preto si radšej ku každej takejto príležitosti oblečenie požičia. Muž by si mal obliecť smoking, bielu košeľu a čierny motýlik. Nie oblek s kravatou. Ak je na akciu vyžadovaný White Tie, tak vedzte, že si máte požičať frak s vestou, biely motýlik a čierne lakovky.

Jednoduchšie situácia nastáva pri formálnom oblečení. Cez deň môžete obliecť i svetlé farby obleku, košele s prúžkom, jemnou kockou a kravatou. Navečer už skôr tmavý, čierny oblek a bielu košeľu s tmavou kravatou.

Smart Casual - neformálne, ale spoločenské

Často sa stretávame pri pozvánkach na firemné a klientské akcie s odporúčaním na tzv. Smart Casual Dress. Správne obliekanie je určite pohodlnejšie ako pre formálne udalosti, ale zároveň to neznamená nosenie jednofarebného obleku s košeľou bez kravaty. Smart Casual znamená mať v šatníku jednotlivé saká i športového strihu, ktoré majú iný odtieň ako nohavice. Pri neformálnych akciách si možno pod sako vziať polo tričko, ale skôr odporúčame biznis casual košeľu s dlhým rukávom. Košele môžu byť farebnejšie, s výraznejšími prúžkami a károm. Goliere môžu byť mäkké bez výstuží a praktické sú goliere s propínacími gombíky, anglicky Button-down. Casual košeľu nikdy nezapíname na posledný gombík. Vďaka pripnutie goliera ku košeli golier drží tvar a elegantne obopína krk.

Niektoré firmy zaviedli Casual Friday, čo znamená uvoľnenie pravidiel v odievaní. Nemusí sa nosiť oblek s kravatou, ako je tomu od pondelka do štvrtka. Najmä zahraničné firmy majú vypracované kódexy odievania, potom zamestnanci majú jasné pravidlá, ktoré odrážajú firemnú politiku. Na Casual Friday sa hodí práve Smart Casual oblečenie - nohavice (okrem džínsov), casual košeľa s dlhým rukávom, sako. Džínsy a jednoduché tričko bez goliera sa nehodí ani na piatok.

Diskusia

(0 komentárov)

Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

K ukladaniu nastavení a správnemu fungovaniu využívame súbory cookies. Používaním stránok s ich používaním súhlasíte. Viac info o cookies v tomto odkaze.