Späť

Golier pánskej košele

Počet prezretí: 3316

Kvalitná pánska košeľa sa pozná podľa podľa tvaru a životnosti goliera. Vysúvacie výstuže golierov pánskych košieľ predlžujú životnosť košieľ. Pánska košeľa SmartMen s výstužami goliera vyzerá stále skvele. Golier s kosticami tvorí nad uzlom kravaty pevnú klenbu.

Golier pánskej košele

Kvalitná pánska košeľa sa pozná aj podľa goliera

Kvalitnú pánsku košeľu môžeme na prvý pohľad rozpoznať podľa typu látky, strihu a podľa tvaru goliera. Či sa jedná o naozaj kvalitnú košeľu zistíme, až keď ohrnie golier. Kvalitná pánska košeľa má odnímateľnú výstuž na vnútornej strane goliera. Výstuže goliera košele bývajú väčšinou z plastu, niektorí výrobcovia klasických pánskych košieľ ich ponúkajú aj z mosadze, perlete, kovu, drahého dreva. Či už je materiál výstuže z akéhokoľvek materiálu, zaistí golierika v každom prípade správnu klenbu a zabráni ohýbanie špičiek, čo je predovšetkým dôležité vtedy, keď si muž na košeľu uviaže kravatu.

Čo je to výstuž goliera

Výstuž goliera je rovný pevný prúžok zaoblený na jednom konci a špicatý na konci druhom. Výstuže sa vkladajú do osobitnej kapsičky na vnútornej strane goliera smerom ku špičke goliera. Výstuž takto spevní golierik, najmä jeho špičku, ktorá je obzvlášť náchylná k ohýbaniu. Špičky golierika sa tak ideálne dotýkajú náprsenky a nikdy sa pri otočení hlavy ani nepohnú.

Výstuže goliera je potreba pred praním košele vybrať a po vyžehlení opäť vsunúť späť. Najmä ak používame výstuže z drahého dreva alebo dokonca 14ti karátového zlata. Naopak plastová výstuž o štandardnom rozmere bude s najvyššou pravdepodobnosťou použiteľná u väčšiny košieľ a ľahko nahraditeľná.

U menej kvalitných alebo konfekčných košieľ sú výstuže, pravdepodobne ani nie plastové, zašité v golieri a pri ich ohnutie alebo dokonca zlomenia je košeľa úplne znehodnotená. Častejšie sa ale výstuže vôbec nepoužívajú a golier je len spevnený tuhším podlepením, ktoré často už po niekoľkých vypraniach zmäkne. Je evidentné, že golier košele je vystavený obyčajným praním v automatickej práčke a následne žehlením vysokým teplotám a tlakom. Poničeniu všité výstuže znamená trvalé znehodnotenie goliera a celej košele. Ďalšou hrozbou pre golierik je telefonovanie. Podľa deformácie goliera možno odhadnúť, k akej strane spravidla prikladáte telefónne slúchadlo...

Práve tvar a kvalita goliera určuje kvalitu a dojem celej košele

Golier košele je jedným z hlavných znakov košele a akejkoľvek odchýlky od vydutého a pevného golierika celkový dojem znevažujú, hoci by košeľa bola zhotovená zo sebekvalitnějšího materiálu. Pozrite sa teda do Vášho šatníka, či všetky košele majú ten správny tvar goliera aj po niekoľkých praniach.

Diskusia

(0 komentárov)

Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

K ukladaniu nastavení a správnemu fungovaniu využívame súbory cookies. Používaním stránok s ich používaním súhlasíte. Viac info o cookies v tomto odkaze.