Späť

Aby košeľa pristala

Počet prezretí: 3976

Väčšina mužov nosí košele o jedno až dve čísla väčšie. Ako si vbrať správnu veľkosť a strih vašej košele? Košeľa na tele vyzerá modernejšie a elegantnejšie keď tesne prilieha a obopína trup aj paže.

Aby košeľa pristala

Veľmi jednoduchá otázka, ale pozrite sa okolo seba a možno do zrkadla. Väčšina mužov nosí košele o jedno až dve čísla väčšie. A nie je to jedno? Nie je! Nepadnúca košeľa je jednak nepohodlná a navyše v nej vyzeráte podstatne menej profesionálne. Tieto dôvody by vás mali prinútiť k tomu, aby ste si nechali existujúce košele upraviť a nové už kupovali podľa nižšie uvedeného návodu.

Akú veľkosť goliera?

Vnútorná strana goliera prilieha ku krku po celom jeho obvode. Golier ale netlačí na krk. Voľnosť goliera určíme tak, že pod golier zasunieme dva prsty, bez toho aby sme museli použiť silu. Obidva extrémy: príliš tesný golier, alebo voľný golier sú na prvý pohľad zrejmé. Tesné goliere máme tendenciu nezapínať na posledný gombík, aby sme mohli vôbec dýchať. V kombinácii s kravatou to vyzerá veľmi nedbalo.

Ako vybrať košeľu tak akurát na telo?

Košeľa na tele vyzerá modernejšie a elegantnejšie keď tesne prilieha a obopína trup aj paže. Gombíky možno jednoducho dopnúť. Léga zvisle splýva v ose trupu. Tesnú košeľu sotva dopnite. Léga sa vlnia zľava doprava okolo gombíkov. Máme pocit, že gombíky každú chvíľu odletí. Voľná košeľa prekypuje cez opasok nohavíc. Rukávy tvoria volány cez manžety. Šev na ramene visí na paži.

Aká je správna dĺžka rukáva košele?

Pri upažení voľne pri tele končí manžeta košele na koreni palca, respektíve kľbu palca. Z pod rukáva saka vyčnieva manžeta asi jeden centimeter. Manžeta by mala byť iba taká široká, aby jemne obopínala náramkové hodinky.

Akú dľžku košele?

Predpokladajme spoločenskú košeľu, ktorú nosíme zasunutú v nohaviciach. Odporúčaná dľžka košele je taká, že si v rozkroku spojíte predný a zadný diel. Košeľa sa zaručene nevyhrnete a vy neukazuje kolegom svoje trenírky.

Ako sa číslujú konfekčné veľkosti košelí?

Rozmery košelí v obchodoch sú popredne uvádzané obvodom goliera v centimetroch. Obvod goliera sa merí na vnútornej strane od dierky ku gombíku. Ostatné rozmery buď nie sú uvedené, alebo nám príliš nepovedia. Kto z vás pozná obvod hrudníka a pása? Nie sú tie čísla opačne? Výber košele niekedy môžeme ovplyvniť voľbou strihu košele. Priliehavý slim fit strih a voľný regular strih patrí k štandardným voľbám. Vytiahle postavy ocenia predľženú dĺžku rukávov.

Diskusia

(0 komentárov)

Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

K ukladaniu nastavení a správnemu fungovaniu využívame súbory cookies. Používaním stránok s ich používaním súhlasíte. Viac info o cookies v tomto odkaze.