Menu

Ako vybrať najlepšie polo - Všetko, čo potrebujete vedieť o polo košeliach

Počet prezretí 1939

V eshope SmartMen.sk nájdete najširšiu ponuku dámskych a pánskych polo tričiek v širokom spektre farieb, designov a veľkostí, bez log a bez printov. Krátky rukáv i dlhé rukávy. Obľúbená bavlnená i funkčné pola. Pre jednotlivcov i pre firemný dress code. Ako si ale vybrať najlepšie polo? Z akého materiálu? Ako sa o pola starať? Odpovieme na všetky súvisiace otázky v nasledujúcom článku.

Ako vybrať najlepšie polo - Všetko, čo potrebujete vedieť o polo košeliach

Aký je najvhodnejší názov pre polo?

René Lacoste v tenisovom poloAko správne pomenovať tričko s golierom je oriešok pre nejedného zákazníka i predávajúceho. My najradšej užívame skrátený medzinárodný názov polo. Ďalej sa prikláňame k dlhému názvu polo tričko a nie polo košeľa. Vychádzame z anglického prekladu "polo shirt". Slovo shirt možno preložiť ako košele aj ako tričko. Vznik a dizajn polo síce vychádza skôr z košele, anglicky shirt. Doslovný preklad by mal znieť polo košeľa. Písať radšej s medzerou, pretože polokošeľa evokuje niečo ako polovicu košele. Slovo "polo" v slovenčine mate. Vo skutočnosti sa jedná o jazdeckú disciplínu pólo. Polo tričko si totiž najskôr obľúbili hráči póla. Aj tento názov je zavádzajúci, pretože polo tričko vynašiel a ako prvý propagoval úspešný francúzsky tenista a obchodník so športovou módou René Lacoste, zvaný Krokodíl. Móda nie je jednoduchá disciplína, ani keď sa jedná o tričká.

Šijeme a obchodujeme košele ako také. Z nášho uhla pohľadu čo do konštrukcie a účelu preto rozlišujeme a keď používame dlhý názov, tak polo tričko.

Najlepšie materiály na polo tričká

Z vlastnej skúsenosti uvádzame 3 typy látok, ktoré sa nám osvedčili na polo tričkách pre bežné nosenie a rekreačný šport. Ak uvažujete o materiáli, súčasne premýšľajte, na aký účel budete tričko nosiť.

Polo 100% bavlna

Do práce a voľný čas odporúčame polo zo 100% bavlny, prípadne 100% bio-bavlny. Tričko nosíme priamo na telo a bavlna čoby prírodný materiál je príjemná na telo, nevyvoláva žiadne alergické reakcie na pokožke, dobre saje pot a vlhkosť. Kvalita bavlnenej látky je primárne určená dĺžkou spracovávaných vlákien. Najkvalitnejšu bavlnu hľadajte pod pomenovaním česaná bavlna, pima, supima, kedy sú vyčesané práve najdlhšie vlákna. Bio-bavlna sa vyznačuje šetrnou výrobou a spracovaním okrem iného bez užívania pesticídov, herbicídov a chemikálií. Bio-bavlna neznamená vyššiu kvalitu a úžitkové vlastnosti ako bežná bavlna.

Bavlna & elastan

Funkčné elastické polo tričko v modernom strihuSportovnějšie typy mužov aj žien si v poslednej dobe obľúbili modernú zmes 95% a 5% elastan. Polo si zachová vlastnosti prírodnej bavlny a navyše aj niekoľko málo percent elastanu zaistí dokonalú pružnosť vo všetkých smeroch a prípadne vytvarovanie podľa postavy. Mužom vyhovuje tesnejšie obopínanie bicepsov rukávy a tvarovaný hrudník. Dámske polo sú zvyčajne v páse tvarovaná do presýpacích hodín a stretchový materiál ešte zvýrazní ženskú postavu.

Polyester - funkčné materiály

Moderné polyesterové vlákna sú stále obľúbenejšie aj pri nosení priamo na telo. Športové odevy zo syntetických vlákien sú nutnosťou. Polo tričká na golf, tenis a iné športové aktivity odporúčame zo 100% z funkčného polyesteru. Polyester dobre odvádza pot a rýchlo schne. Údržba je jednoduchá a nie je potrebné žehliť.

Proti zápachu z potu sa propagujú prímesi striebra. S našou znalosťou výroby a predaja všetkých typov odevov a tiež ponožiek si nie sme istí, či striebro v súvislosti s textilom vôbec funguje tak, ako sa uvádza. Zaujímavou úžitkovou vlastnosťou je ale ochrana proti UV žiareniu, ktorú ocenia nielen profesionálne tenisti na Australian open, ale turisti v Chorvátsku.

Na funkčnom polo by malo byť na prvý pohľad vidieť, že sa jedná o športové tričko. Nie je teda vhodné je nosiť ako alternatívu k bežným polo, ale iba na šport, výlety a podobné aktivity ako firemné off-site meetingy.

Polyester & zmes s bavlnou

Polyester je lacnejši ako bavlna a dlhšie vydrží. Táto kombinácia vlastností je zásadná pre nákupcov pracovných odevov vo firmách. Pracovné polo tričká do firiem tak najčastejšie obsahujú aspoň 60% polyester a 40% bavlnu. Predpokladá sa dlhšia životnosť pri viacerých pracích cykloch. Polyester možno chemicky čistiť. Odolnosť voči oderu a celková životnosť by mala byť dlhšia ako u 100% bavlnených tričiek. Pohodlie a prívetivosť k ľudskej pokožke je iná otázka. Ak vyberáte polo do firiem, vyberte aspoň zmes s bavlnou, než čisto 100% polyester.

Sila látky - gramáž

O hustote tkania látky, s hrúbkou, pevnosti aj priedušnosti všeličo vypovedá gramáž. Gramáž látky predstavuje hmotnosť látky v gramoch na meter štvorcový. Obvyklý interval pre hmotnosť polo je od 150 gr./m2 do 240 gr./m2. Nižšou gramážou, okolo 170 gr./m2, sa vyznačujú i kvalitné funkčné polyesterové polo tričká. Polyester je všeobecne ľahší ako bavlna a nemožno teda navzájom podľa hmotnosti porovnávať ich kvalitu. U bavlnených látok je nižšia gramáž skôr na úkor kvality. Látka je príliš tenká až priesvitná. Kvalitná bavlnená polo dosahujú hmotnosť 190 - 210 gr./m2.

Vzory tkanie & pletenie polo - Piqué

Detail tkané a pletené látky na polo košile

Detail piqué látky na polokošeleLátky na polo tričká sa môžu tkať ako košele, ale najčastejšie sa pletú. Najznámejším pleteným vzorom na polo je piqué. Používa sa dvojmo zosúkaná priadza, ktorá vytvorí jemnú štruktúru drobných očiek. V košeliach sa používa podobný vzor Oxford na casual košele. Výraznejší vzor sa nazýva Birdseye - vtáčie oko. Piqué polo sa vyznačujú vyššou pevnosťou a odolnosťou látky. Látka je celkovo hutnejšia a nehodí sa na aktívne športovanie. Výhodou je elastickosť všetkými smermi a priedušnosť. Nekrči sa a nie je treba žehliť. Stačí ich rovno zložiť.

Detail hladkého vzoru jersey na polokošeleHladké takisto pletené látky na polo (anglicky Jersey) sú naopak ľahké, priedyšné a obľúbené v horúčave. Šijú sa z nich častejšie športové funkčné polo a polo so zmesou bavlna a elastan. Tričká bývajú lesklá. Nemožno povedať, ktoré tkanie je kvalitnejšie alebo lepšie. Záleží na preferencii každého.

Konštrukcia polo trička

Na polu nás najskôr zaujme golier a zapínanie. Je dobré sa dôkladnejšie pozrieť aj na ďalšie detaily.

Goliere

Najčastejšie polo goliere sú mäkké rebrované. Nevyžadujú žiadnu zvláštnu starostlivosť, akurát je potreba čas od času narovnať alebo prežehliť špičky, ak sa krútia. Goliere u polo s dlhým rukávom, ktoré sa svojím dizajnom blížia košeliam, môžu mať goliere pevnejšie vrátane podšívky. Tieto je potrebné po rube prežehliť, aby zostali aj po vypraní rovné. Čo sa týka tvaru goliera, najčastejšie sa používajú úzke typy (u košieľ nazývame Kent). Pretože polo väčšinou nosíme rozopnuté na horný gombík, tak sa goliere rozovierajú a vo výslekdu vyzerajú skôr široké ako úzke.

Vrecká

Tradičné polo sú bez náprsného vrecka. Už preto, že toto miesto je vyhradené brandom. Tiež preto, že vrecka nevyzerajú dobre a nemajú žiadny zmysluplný význam.

Klasický golier a zapínanie polo trikaLéga a gombíky

Podobne ako u košieľ, léga môže byť jednoduchá alebo dvojitá. Jednoduchá léga je len založená a zvisle prešitá. Je hladká a nevystupuje. V spodnej časti sa prošívá do tvaru štvorca a navyše uhlopriečne. Dvojité légy vystupujú a sú robustnejšie. Polo bývajú drahšie, pretože našiť dvojitou légu je pracnejšie.

Pánske polo je opatrené 2 až 4 gombíkmi a gombíkovými dierkami. Zapínanie by malo končiť medzi prsnými svalmi. Dámske polo môže mať aj 5 gombíkov, léga je dlhšia a táto pola vyzerajú elegantne. Väčšina gombíkov je plastových, ako u košieľ. Luxusná značková polo by mali mať gombíky z perlete, ako u košieľ.

Rukávy

Keď sa povie polo tričko, každý si prestaví krátke rukávy zakončené elastickým rebrovaným úpletom, ktorý jemne obopína hornú časť paže. Polo s dlhým rukávom pre mužov aj ženy ale nie je žiadnou raritou ani extravaganciou. Jedná sa o elegantnú a pre chladnejšie prostredie optimálnu variantu, keď nechcete nosiť košele s dlhým rukávom.

Rukávy sú k telu trička prišité v ramenách, ako u košieľ. Možno sa stretnúť aj s raglánovými rukávmi, ktoré presahujú ramená v hornej časti a začínajú pri leme goliera.

Kontrastný golier polo košele krátky rukávPolo s propínacím golierikom button downPolokošile s potlačou a kontrastným golierom

Farby a vzory

Polo sa nosia hlavne v letných mesiacoch a na sezónu je dobré sa vybaviť aspoň dvomi až tromi novými polo. Najobľúbenejšou farbou pre mužov a pre mnoho žien sú tmavo modrá Navy. Je to praktická farba s univerzálnym použitím, ku ktorej dobre ladia ostatné oblečenie.

Ďalšou farbou, ktorá sa ponúka je biela. Čisto bielu volia skôr ženy, na ktorých vyzerá podľa nášho názoru lepšie. Bavíme sa stále o jednofarebných polo, ktorá prevažujú. Farebným elementom sú iba výšivky logá výrobcu, ale ani tá nie sú potrebné. Ďalši výber farieb sa už líši podľa mužských a dámskych preferencií. Vínová, svetlo modrá a ďalších možno desať odtieňov modrej, zelená, oranžová, žltá a v neposlednom rade ružová je obľúbená u mužov. U žien vedú odtiene fialovej, tyrkysová, odtiene ružovej, červenej, fuchsiová. Čierna farba nepatrí k obľúbeným ani u mužov ani u žien. Na leto nie je praktická.

Ak ste už vyčerpali arzenál jednofarebných polo, skúste pruhy. Zámerne mienime pruhy a nie prúžky. Na rozdiel od košieľ sú pruhy na polo zásadne vodorovné a široké i napríklad 10 cm. Goliere a léga v kontrastnej farbe vyzerajú zaujímavo. Čo sa týka potlače, vzory volíme skôr miniatúrne, ktoré na diaľku splývajú a podkresľujú podkladovú látku.

Ako polo nosiť & ako nenosiť

Polo tričká radíme do štýlu casual - voľnočasové oblečenie pre neformálne spoločenské udalosti. Na šport ako diváci a ako rekreačný športovci. Do kina v teplom letnom večeru. K džínsom aj pláteným nohaviciam. Teenager si môže obliecť polo s krátkym rukávom do smart casual obleku. Akoby pre nosenie polo žiadne pravidlá neexistovala. Niektoré rady a odporúčania vám ale dáme.

Ako nevrstvit polo - noste vždy len jedno polo!Pod polo nenoste iné polo alebo iné tričko s krátkym rukávom. Dve pola na sebe sa prekrývajú, ale nie dostatočne a vyzerá to, že ste zabudli, že ste si už jedno polo obliekli. Aj bežné tričko pod poľom môže byť vidieť vo výstrihu alebo pod rukávom. Ešte prijateľné je slabé tričko s dlhým rukávom, najmä v chladných dňoch. Polo by malo pokiaľ možno obopínať trup aj paže a pre iný odev by už nemalo byť žiadne miesto

Polo má telo i paže obopínať, ale nie zvierať. Pokiaľ máte otlačené manžety cez bicepsy, potom vyberte o číslo väčšie. Ideálne sú polo s prímesou elastanu. Pod manžetu by sa mal zmestiť iba jeden prst. Polo by naopak nemalo nikde prebývať. Voľnejšie môže byť cez boky, pretože sa nosí voľne cez nohavice alebo šortky.

Čo sa týka dĺžky polo, zadný spodný lem by mal dosahovať najnižšie do polovice pozadia. Optimálna dĺžka je pod opasok. Dlhšie polo opticky zmení vaše proporcie a vyzeráte menšie, než v skutočnosti ste. Zadný diel nie je potreba mať dlhši ako tomu býva u bežných košieľ. Bočný rozparok príde vhod, ale predný aj zadný lem by mali končiť v rovnakej výške. Manžety rukávov by mali končiť v polovici alebo 2/3 bicepsov. Kratšie rukávy sa nosili v 70'. Dlhšie rukávy na lakťovú jamku si vyhradzujú určité subkultúry.

Vyhrnutý golier hore cez zátylok už nie je cool. A nezdá sa, že by sa tento trend mal vrátiť ani v lete. Goliere nechajte voľne splývať. Muži sa štíhlou postavou môžu nosiť všetky gombíky zapnuté. Inak sa nosi posledný gombík rozopnutý.

 polo triko do nohavíc je smart casualPolo zasunúť alebo voľne cez nohavice?

Nemožno tvrdiť, že polo je potreba nosiť iba voľne cez nohavice. Záleží na situácii. Ak ideme na záhradnú párty, neformálnu firemnú akciu a váhame medzi košeľou s dlhým rukávom a polo, tak si polo zasunieme do plátených nohavíc / chinos s opaskom. Celkový dojem zastrčeného polo je skôr smart casual než ležérny casual.

Polo tričká sú vhodné pre vrstvenie so svetrami a mikinami. Pletené svetre možno nosiť klasicky až romanticky voľne cez ramená. Z mikiny, najlepšie na zips, nechajte vyniknúť légu a golier polo. Nech je vidieť, že nenosíte normálne tričko.

Polo podľa značiek

Nemáme záujem ani ambíciu vymenovávať všetky známe i neznáme značky výrobcov polo. Navyše sa zaoberáme predajom odevov bez viditeľných brandov - bez log a printu. Avšak vás chceme upozorniť na to, že niektoré značky sa zameriavajú a sú spájané s konkrétnymi športmi. Často golfom alebo tenisom. Ak je značka vyhranená len pre jeden šport, nie je vhodné ju nosiť na iné športy.

Rôzne značky majú svoje preferované strihy. Polo sú spravidla ponúkané v jednom strihu a čiastočne sa spolieha na elasticitu materiálu pre dokonalé padnutie.

Ceny polo tričiek

Ceny polo sa líšia nielen podľa materiálu a spracovania, ale tiež podľa značiek. Za typické značkové polo môžete dať viac ako € 80. Za kvalitné neznačkové polo jenom € 20. Rozdiel môže byť len vo výšivke brandu na ľavej náprsenke. Vždy by malo platiť pravidlo, že bavlnená polo sú drahšie ako zmesová a polyesterová polo. Funkčné polo nemusí byť drahšie ako bavlnená polo, alebo s elastanom. Môžu stáť okolo € 24. Podľa nášho názoru nie je potrebné utratiť za polo viac ako € 35.

Údržba polo trička & životnosť

Predpokladom dlhej životnosti polo trička je jeho kvalita pri kúpi. Kvalita je daná jednak materiálom ale i spracovaním - šitím. Typy látok, ich kvality a vlastnosti sme spomenuli vyššie. Kvalita spracovania nie je pre spotrebiteľa na prvý pohľad jasná. Prezrite si pozorne golier a zapínanie, prišitie gombíkov. Švy šité krivo, nerovnomerne, štiepenie špičiek golierov, nedbalo prišité gombíky sú varovné signály nekvalitne ušitého pola. Ak kupujete v kamenných predajniach drahé značkové polo, pokojne si ho vyskúšajte a pritom sa pozrite zvnútra na šev na ramene. Zvnútra na šve by mal byť prúžok látky alebo pásky, ktorá šev spevní. Ide o takzvaný lepený šev (anglicky taped seam). Kvalitne ušité polo drží tvar aj po desiatkach pracích cyklov.

Ako sa starať o polo?

Polo tričká nie sú náročné na údržbu. Sú prateľná v automatickej práčke v bežnom pracom programe. Dostačujúca teplota prania je 40 st. Celzia. Polo perte vždy naruby. Funkčné polo a krátko nosená bavlnená polo možno prať na 30 st. Celzia v športovom programe. Polo znesie sušenie v bubnovej sušičke, ale my to neodporúčame. Bavlnené vlákna sa ako u košieľ môžu vysušením lámať. Polo uschne behom niekoľkých hodín. Optimálne sušenie je povešané na ramienku. Vyhnete sa tak sklady z šnúry. Polo možno žehliť na strednú teplotu. Ľahko je vyžehlíte jedným ťahom. Z vlastnej skúsenosti polo nežehlíme, pri skladaní iba uhladíme. Nosím tesne na telo a vyžehlí sa samo pri prvom nosení. Verím, že praním polo na nižšie teploty a nežehlením im predlžujú životnosť.

Ako dlho polo vydrží?

Polo najviac poteší prvú sezónu. Druhým rokom sú už farby trochu vyblednuté a na prvý pohľad obnosené. V podpazuší sa môžu objaviť nevypratelné škvrny od deodorantu. Je to tým, že si kupujeme najradšej farebná polo a to v sýtych výrazných farbách. Aj keď je perieme na nízke teploty a naruby, farby sa časom vždy vymývajú. Či už sa jedná o drahá značková polo aj o lacná neznačková alebo firemné. Polo navyše nosíme priamo na telo a pot vykoná svoje a navyše ho vystavujeme priamemu slnku. Najviac to odnesú té najobľúbenejšie.

Odporúčame striedať napríklad aj desať polo za leto a môžu byť aj v rovnakých farbách. Perte ich šetrne a nesušte v sušičke. Pokiaľ možno nežehlite. Pola nie sú náchylná k krčeniu. Nakupujte je chytro, v zľavách, nie predražená. Veríme, že tento článok vám pomôže si vybrať vaše najlepšie polo.

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti
Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Produkt bol vložený do košíku
Pokračovať v nákupe Objednať