Pánske svetre na košele - príručka nielen pre mužov diel 1.
Počet prezretí 2605
Kvalitný pánsky sveter, ktorý dobre sedí a je príjemný na nosenie je pre mužov terno. Vlastne aj pre ženu - pánske svetre bývajú obľúbeným vianočným darčekom pre mužov. V dobrom svetri je možné skľbiť hrejivú funkčnosť s príjemným narušením monotónnych oblekových košieľ do zamestnania. Poďme sa bližšie pozrieť, aké výhody nám ponúkaju rôzne materiály na pánske svetre, ich strihy a typy svetrov. Zároveň Vám priblížime možnosti výberu pri kúpe nového svetra.
Typy látok na pánske svetre
Kašmírové svetre
Zlatý štandard pre mužov aj ženy. Ľahké ako vánok riadne prevetrajú nejednu peňaženku. Kašmírový sveter stojí od 80 eur. Prečo nie ?! Ak si kupujete kašmírový sveter, potom sa ubezpečte, že: 1. perfektne sedí, 2. budete mať príležitosť ho nosiť často, 3. má nadčasový strih typu pulóver do V alebo Cardigan v tmavej farbe, 4. nakupujete u dôveryhodného predajcu. Aby kašmírový sveter vydržal aspoň 10 rokov, tak ho takmer neperte a to len namáčajte vo vlažnej vode.
Vlnené svetre
Najstarší a najznámejší materiál na hrejivé pánske svetre. Moderné spracovanie ovčej vlny umožní vyrobiť látku, ktorá nehryzie, hreje a je príjemná na dotyk. Pretože sa tiež jedná o 100% prírodný materiál, je vlna náchylná k ničeniu a náročná na údržbu. Trvanlivosť čisto vlnených svetrov je teda obmedzená.
Bavlnené svetre
Nehrejú ako dva vyššie uvedené, ale to často nie je ten dôvod, prečo si ich kupujeme. Sú lacnejšie, možno ich prať v automatickej práčke. Možno ich nosiť na tričko v štýle casual alebo na pánsku košeľu vo formálnom štýle. Bývajú tenké, takže si ich možno vziať pod sako pánskeho obleka. Bavlnené svetre zakúpite od 20 eur do 60 eur.
Umelé materiály
Použitie umelých materiálov v textilnom priemysle v prvom rade znižuje cenu odevov a zlepšuje ich úžitkové vlastnosti. Umelé vlákna imitujú vlastnosti prírodnej bavlny a vlny a pridávajú na pevnosti a odolnosti. Najčastejšie spomínaným materiálom na etiketách svetrov býva Akryl.
Zmesové látky na svetre
Väčšina svetrov býva upletená z dvoch a viacerých materiálov. Dôvodom je znížiť cenu a zlepšiť vlastnosti. Tento prístup vidíme u drahších prírodných materiálov. Výrobca uvedie na trh kašmírový sveter, ktorý je v skutočnosti zložený z menšieho pomeru prírodného kašmírového vlákna a z väčšej časti z lacnejšieho vlneného vlákna alebo z umelého vlákna. Na etikete to je vždy uvedené, len si ich nečítať až doma. Miešanie prírodných a syntetických materiálov vítame v zlepšenie nám príjemných vlastností látok - väčšej odolnosti, trvanlivosti, údržbe, elasticity apod. Výsledná látka je nám často príjemnejšia ako prírodná.
Nový komentár